Право на працю та право на зайняття підприємницькою діяльністю є конституційними правами особи відповідно до ст. 42 та ст. 43 Конституції України.
Ніяких заборон щодо влаштування на роботу (тобто укладення трудового договору) особи, яка є підприємцем немає.
Здійснення підприємницької діяльності не перешкоджає особі укласти трудовий договір з роботодавцем. Вказане підтверджується і позицією Міністерства праці та соціальної політики України, висловленою в листі від 30 листопада 2005 р. №06-К54813/26, в якому зазначено, що статус громадянина як підприємця без створення юридичної особи ніяк не впливає на обсяг його прав і обов'язків як працівника за основним місцем роботи і за місцем роботи за сумісництвом.
Отже, фізична особа – підприємець має право працювати на підприємстві на умовах трудового договору.
Однак, слід чітко розуміти різницю між трудовими відносинами та цивільно-правовими відносинами.
При трудових відносинах працівник виконує роботу, обумовлену трудовим договором відповідно до займаної ним посади, підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, отримує заробітну плату. Оподаткування заробітної плати здійснюється в порядку, визначеному розділом ІV Податкового кодексу (податок на доходи фізичних осіб). Відповідальність за нарахування та утримання податку з доходу у вигляді заробітної плати несе роботодавець, як податковим агент.
Здійснення підприємницької діяльності регулюється нормами господарського та цивільного права, оформлення відносин підприємства з фізичною особою як підприємцем можливе лише на підставі цивільно-правового договору.
В такому випадку підприємець самостійно несе відповідальність за ведення обліку доходів, отриманих ним від здійснення підприємницької діяльності, а також відповідальність за правильність своєчасність сплати податків.
Ведення Книги обліку доходів і витрат приватного підприємця необхідне саме для відображення операцій, що здійснюються в рамках підприємницької діяльності, а отже жодних записів щодо діяльності, здійснюваної за трудовим договором, в Книгу вносити не потрібно.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись