• Посилання скопійовано

Процедура державної реєстрація підприємця

Фізособа вирішила започаткувати власну справу (виготовляти продукцію, або торгувати товарами, чи надавати послуги, виконувати роботи). Як проходить процедура державної реєстрації підприємця?

Основним нормативним документом, який регулює процедуру державної реєстрації фізичної особи — підприємця, є Закон про держреєстрацію. Але перш ніж подавати документи, за якими фізособу буде внесено до Єдиного державного реєстру як підприємця, варто вирішити два питання: які види діяльності планує здійснювати підприємець і на якій системі оподаткування перебувати.

Види діяльності, які планує здійснювати підприємець, мають коди, встановлені державним класифікатором . Діючий на сьогодні класифікатор має скорочену назву КВЕД-2010.

А системи оподаткування встановлюються ПКУ. На сьогодні підприємець може обрати або загальну систему оподаткування (і сплачувати з підприємницьких доходів ПДФО та військовий збір), або спрощену систему оподаткування (і сплачувати з підприємницьких доходів єдиний податок). Докладніше про це читайте нижче, у відповідях на запитання.

Проведенню державної реєстрації, зокрема, і підприємця, присвячено розділ IV Закону про держреєстрацію. Для проведення державної реєстрації фізична особа, яка бажає стати підприємцем і має реєстраційний номер облікової картки платника податків, повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в електронній формі) чи через уповноважену особу (на підставі довіреності) суб'єкту державної реєстрації1 за місцем проживання документи, визначені ст. 18 Закону про держреєстрацію:

1) заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;

1 Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону про держреєстрацію, суб'єктами державної реєстрації щодо фізосіб-підприємців є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти. При цьому виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації фізичних осіб — підприємців лише у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

2) заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, — за бажанням заявника;

3) нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування — для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.

У разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження представника містяться в Єдиному державному реєстрі (далі — ЄДР), представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження — тобто довіреність.

Інші документи для проведення реєстраційних дій вимагати забороняється.

Уповноважена особа суб'єкта державної реєстрації приймає заяву та документи в паперовій формі за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру, примірник якого в день надходження заяви та документів у спосіб, відповідно до якого були подані документи, видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів.

Також зареєструватися підприємцем можна через сервіс «Онлайн-будинок юстиції» зайшовши на сайт сервісу>>> 

Процедура державної реєстрації підприємця передбачає (ч. 2 ст. 25 Закону про держреєстрацію), крім приймання документів:

— їх перевірку, прийняття рішення про реєстрацію. При цьому на розгляд таких документів, а отже, і на прийняття відповідного рішення дається 24 години після надходження документів (крім вихідних та святкових днів). Зверніть увагу: подовження цього строку для реєстрації фізосіб-підприємців не передбачено (див. ст. 26 Закону про держреєстрацію). Але можлива процедура зупинення державної реєстрації з причин, зазначених у ст. 27 Закону про держреєстрацію, строком до 15 календарних днів. Про таке зупинення фізособа обов'язково повідомляється — повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку та виключного переліку підстав для його зупинення та рішення суб'єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів розміщуються на порталі електронних сервісів у день зупинення та надсилаються заявнику на адресу його електронної пошти.

У разі подання документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, протягом встановленого строку розгляд документів поновлюється. Наприклад, якщо необхідні документи були подані не в повному обсязі, фізособа має цю помилку протягом 15 днів виправити, і тоді буде проведено її реєстрацію як підприємця,

— безпосередньо державну реєстрацію підприємця шляхом внесення інформації з поданих документів у ЄДР;

— формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації .

Про особливості державної реєстрації підприємцем фізосіб, місцем проживання яких є територія АР Крим, м. Севастополя, а також населені пункти, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях, читайте тут>>>

За бажанням новоствореного підприємця йому видається виписка з ЄДР у паперовій формі (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Така виписка надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Юрособи на єдиному податку

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Юрособи на єдиному податку»