Головна Усі консультації Спрощена система Юрособи на єдиному податку

Юрособа-єдинник надає благодійну допомогу: чи існують обмеження?

Юрособа-єдинник III групи (без ПДВ) з 01.01.2015 р. хоче надати благодійну допомогу у вигляді грошової безповоротної фіндопомоги неприбутковій організації. Чи існують обмеження для надання такої допомоги?

Юридичний аспект

З позиції Цивільного кодексу України надання допомоги (коштами, майном тощо) із  наперед обумовленою метою вважається пожертвою, а отже, підпадає під норми глави 55 ЦК (статті 729 — 730). Набувачем благодійної допомоги може бути будь-хто, у зазначному випадку її набувачем буде неприбуткова організація.

Це не заборонено робити навіть тоді, коли така діяльність (надання благодійної допомоги неприбутковій організації) не передбачена статутними документами, на відміну від укладання договору дарування між підприємницькими товариствами (ч. 3 ст. 720 ЦК). Адже для укладання договорів дарування право дарувати має бути прямо встановлене установчим документом дарувальника.

Відповідно до ст. 1 Закону №5073 благодійна діяльність — це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом №5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди чи компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. Благодійна діяльність може бути здійснена у формі безоплатної передачі у власність бенефіціарів (тобто отримувачів благодійної допомоги) коштів, іншого майна, а також безоплатне відступлення бенефіціарам майнових прав (ст. 5 Закону №5073).

Зазвичай неприбуткові організації самостійно звертаються до юридичних осіб з проханням надати допомогу. Таке звернення переважно оформлюється листом-проханням. Якщо ж ініціатива виходить від благодійника, то варто написати лист-пропозицію, а взамін отримати лист-згоду про прийняття допомоги.

 

Податкові ризики

Серед заборонених видів діяльності для всіх платників єдиного податку 1-3 груп, які передбачені п. 291.5 ПКУ, немає надання благодійної допомоги неприбутковим організаціям.

В бухгалтерському обліку надана благодійна допомога неприбутковій організації у вигляді грошових коштів є витратами підприємства (Дт 377 Кт 311, Дт 949/977 Кт 377), а вони участі при визначення об’єкта оподаткування єдиним податком не беруть (пп. 292.13, 292.14, пп. 296.1.3 ПКУ).

Таким чином, з точки зору податкового обліку при наданні благодійної допомоги неприбутковій організації у юрособи-єдинника не виникає жодних наслідків.

 

Обмеження готівкових розрахунків

Відповідно до п. 2.3 Положення НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15.12.2004 р. №637 підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою НБУ.

Згідно з п. 1 Постанови НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. №210 гранична сума розрахунків готівкою між підприємствами протягом одного дня може становити 10000 грн.

Кількість підприємств (підприємців) та фізичних осіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.

При цьому платежі понад установлені граничні суми проводяться через банки або небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

При цьому таке обмеження стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівкових коштів, одержаних за допомогою електронного платіжного засобу. Втім, обмеження не поширюється на:

1) розрахунки підприємств (підприємців) з бюджетами та державними цільовими фондами;

2) добровільні пожертвування та благодійну допомогу;

3) використання коштів, виданих на відрядження.

Таким чином, обмеження готівкових розрахунків між підприємствами у розмірі 10000 грн не поширюється на надання грошової благодійної допомоги.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Юрособи на єдиному податку
Теги:
3 група ЄП , Єдиний податок , Неприбуткові установи , Фінансова допомога , Благочинність

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі