Головна Усі консультації Спрощена система Юрособи на єдиному податку

Вартість матеріалів включено до вартості робіт: як оприбуткувати матеріали?

Юрособа (платник ЄП та ПДВ) надає послуги щодо буріння свердловини та встановлення обладнання (насоси, труби тощо). Із замовником складається договір підряду, у якому вартість обладнання, придбаного юрособою, включено до вартості послуги. Чи може замовник послуги віднести це обладнання собі на баланс?

Відповідно до ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу й своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.

Отже, можливі такі варіанти:

  • постачальник за договором підряду виконує роботи із буріння свердловини та встановлення необхідного обладнання. Запасні частини та матеріали при цьому включені до вартості таких робіт;
  • постачальник за укладеним договором постачає замовнику матеріали та паралельно виконує роботи з ремонту, тобто договір є змішаний: і договір купівлі-продажу обладнання, і договір отримання послуг. При цьому, окремо оплачується вартість матеріалів та послуг й, відповідно, складаються окремі документи на такі операції (видаткова накладна та акт виконаних робіт).

Саме такі варіанти розглядають податківці при наданні роз’яснень щодо заповнення ПН при договорі підряду (див. ІПК від 17.07.2017 р. № 1216/ІПК/08-02-32-12-01, від 11.09.2017 р. №1893/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 01.02.2018 р. №398/6/99-99-15-03-02-15/ІПК):

  • якщо цивільно-правова угода передбачає виконання робіт, а вартість матеріалів включено до вартості робіт, то у податковій накладній вказують номенклатуру та код згідно з ДКПП виконуваної роботи. Водночас, номенклатуру використовуваних матеріалів та їх коди за УКТ ЗЕД у такій накладній не зазначають;
  • якщо відповідно до цивільно-правової угоди відбувається постачання матеріалів/обладнання та виконання робіт з їх технічного обслуговування, то, крім переліку виконуваних робіт (з кодами послуг згідно з ДКПП), необхідно вказувати і номенклатуру використовуваних матеріалів (із зазначенням їх коду за УКТ ЗЕД). Про це зі своєї сторони ми говорили тут.

Щоб оприбуткувати саме те обладнання, яке фактично було встановлено, потрібно мати первинний документ, в якому міститься інформація про те, коли і яке саме обладнання і на яку вартість було встановлено. Звісно, вартість робіт з його встановлення теж слід зафіксувати окремою сумою.

Як правило, за договором купівлі-продажу обладнання оформлюється видаткова накладна, при цьому на вартість супутніх робіт може оформлюватися акт виконаних робіт.

На нашу думку, допускається складання одного документа, в якому потрібно зазначити як окрему інформацію як про встановлене обладнання (найменування, кількість, ціна, вартість), так і про виконані супутні роботи (теж найменування, кількість, ціна і вартість робіт).

Головне, аби був договір, умови якого передбачали як постачання товарів, так і надання робіт/послуг. Наприклад, у договорі зазначено: «Підрядник зобов’язується поставити товар і виконати роботи з його монтажу». Тоді дійсно має місце і постачання товарів, і постачання послуг. Й лише тоді, замовник зможе оприбуткувати на баланс отримане обладнання.

Якщо ж за умовами договору підрядник матеріали/запчастини не поставляє окремо, а використовує (встановлює) в процесі виконання робіт і їх вартість включається в ціну роботи, то оформлюється лише акт наданих послуг/виконаних робіт, також додаткового до нього може бути додано специфікацію щодо використаних матеріалів та обладнання, втім у такому разі замовник отримує виключно послугу/роботу, а тому відображає в обліку саме її, тобто без оприбуткування обладнання. Цю ситуацію ми також розглядали тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Юрособи на єдиному податку
Теги:
Єдиний податок , ПДВ , Договір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі