• Посилання скопійовано

Продаж корпоративних прав єдинником: наслідки в оподаткуванні й в обліку

Як правильно в бухгалтерському і податковому обліку відобразити продаж корпоративних прав новоствореної компанії, засновниками якої є ТОВ - платник єдиного податку та ПДВ (50% статутного капіталу) та ТОВ - платник єдиного податку (50% статутного капіталу)?

Запитання: Як правильно в бухгалтерському і податковому обліку відобразити продаж корпоративних прав новоствореної компанії, засновниками якої є ТОВ - платник єдиного податку та ПДВ (50% статутного капіталу) та ТОВ - платник єдиного податку (50% статутного капіталу)? 

Статутний капітал складає 1 000 грн (100%), по 500 грн (по 50% статутного капіталу) у кожної ТОВ. А продають засновники свої частки по 2 000 грн, тобто разом - 4 000 грн (100%) складає договір купівлі-продажу. Як цю операцію відобразити в обліку компаній-засновників, чи нараховується на цю операцію ПДВ, чи потрібно платити єдиний податок (якщо так, то з яких сум)?

Відповідь: 

Бухоблік

При продажу частки корпоративні права переходять від однієї особи до іншої (не важливо юридичної чи фізичної) та вартість і порядок оплати встановлюються за домовленістю сторін і може не співпадати із вартістю самих корпоративних прав, які обліковуються у засновника.

При продажу корпоративних прав продавець отримує кошти (їх еквіваленти, тощо) у відповідності до договору купівлі-продажу від покупця (або третьої сторони встановленої договором, але не від самого товариства, адже у цьому випадку Товариство не викуповує частки).

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15).

Згідно з п. 7 П(С)БО 15 «Дохід» до складу інших доходів, зокрема, включаються дохід від реалізації фінансових інвестицій.

Згідно з п. 29 П(С)БО 16 «Витрати» до складу інших витрат включаються витрати, які виникають під час діяльності (крім фінансових витрат), але не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг). До таких витрат належить, зокрема, собівартість реалізованих фінансових інвестицій (балансова вартість та витрати, пов'язані з реалізацією фінансових інвестицій).

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (п. 7 П(С)БО 16).

Відчуження частки відображається в обліку на підставі актів приймання-передачі корпоративних прав відображається наступними проведеннями:

Дт 377 Кт 741 – визнано дохід від продажу частки у статутному капіталі;

Дт 971 Кт 141, 142, 143, 352 – списано балансову вартість частки у статутному капіталі.

Дт 311 Кт 377 – отримано оплату за продані корпоративні права.

 

Оподаткування

Єдиний податок

Тут перш за все слід відмітити фіскальну позицію податківців. Згідно із їхнім роз’ясненням у підкатегорії 108.01.04 ресурсу «ЗІР»*, листі ГУ ДФС у Запорізькій області від 12.01.2016 р. №67/10/08-01-15-02-11 юридичні особи, які здійснюють операції з продажу корпоративних прав, не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи. Їх аргументація будується на тому, що згідно з пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва.

Але, виходячи з визначення, зазначеного в ст. 333 ГКУ, фінансовим посередництвом є діяльність, пов'язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів, крім випадків, передбачених законодавством. Фінансове посередництво здійснюється установами банків та іншими фінансово-кредитними організаціями. Так, за ст. 339 ГКУ, фінансове посередництво здійснюється банками у формі банківських операцій. Основними видами банківських операцій є депозитні, розрахункові, кредитні, факторингові та лізингові операції.

В цьому ж випадку про такі операції не йдеться. Йдеться про продаж корпоративних прав іншого підприємства, які належать самому продавцю. Тобто, неможна говорити навіть про дохід від посередництва за операціями з цінними паперами (норми щодо якого встановлені в ст. 356-361 ГКУ).

Що ж стосується визначення доходу, то відмітимо, що згідно з пп. 2 п. 292.1 ПКУ доходом юрособи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ПКУ).

Таким чином, вся сума коштів, що надходить єдиннику за продані корпоративні права, є доходом єдинника у звітному періоді отримання коштів.

ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.90 ПКУ корпоративні права – це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

У разі відчуження частки в статутному капіталі ТОВ з метою оподаткування ПДВ йтиметься про продаж корпоративних прав.

Згідно з пп. 196.1.1 ПКУ операції з продажу за кошти корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах не є об’єктом оподаткування ПДВ. Крім цього, податківці роз’яснили, що також не є об’єкт оподаткування й продаж корпоративних прав за ціною, яка є вищою за їх номінальної вартості (підкатегорія 101.02 ресурсу «ЗІР»**).

 ________________________

* Запитання: «Чи може ЮО - платник ЄП третьої групи здійснювати операції з продажу цінних паперів та корпоративних прав?».

** Запитання: «Чи є об`єктом оподаткування ПДВ операція з продажу за кошти цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, якщо ціна, за якою здійснюється продаж вища за їх номінальну вартість?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»

  • Чи обов’язково ФОП повинен надавати транспортні послуги виключно на власному автомобілі?
    Підприємство користується послугами ФОПа з доставки товарів покупцям, вартість доставки включено в ціну товару. З ФОПрм підписано угоду про надання транспортних чи логістичних послуг (не оренда) і при підписанні договору перевірялося, чи він є власником авто, чи у нього є договір оренди. Чи може такий ФОП надавати послуги підприємству, якщо в своїй діяльності він використвує авто дружини чи родича?
    23.07.202472
  • Оренда авто з водієм: оформлення угоди
    Підприємству потрібно взяти автомобіль з водієм в оренду, в штатному розкладі немає посади водія. Як оформити таку угоду з фізособою або ФОП та чи потрібно завіряти нотаріально?
    18.07.20241 188
  • Діяльність ФОПа з продажу електроенергії за «зеленим» тарифом
    Фізособа планує зареєструвати ФОПа для діяльності з виробництва і продажу електроенергії за «зеленим» тарифом. Планується також отримати грант на цю діяльність від Держцентру зайнятості, за умовами якого слід створити не менше двох робочих місць. На якій системі оподаткування може бути цей ФОП? Чи потрібно придбавати ліцензію на продаж електроенергії? Чи оподатковується сума гранту при отриманні на рахунок ФОПа?
    09.05.202496
  • Оплатили ФОПу за послуги, а згодом виявилося, що оплата була на рахунок фізособи: як діяти?
    25 лютого 2022 року СГ оплатив послуги з перевезення працівників по Україні. Вважали, що оплата здійснена ФОПу, а згодом виявилось, що платіж був на особистий рахунок фізособи. Що зараз потрібно зробити?
    06.07.2023162
  • Який порядок скасування ставки ЄП 2% пропонується законопроєктом №8401?
    Законопроєктом №8401 пропонується з 1 липня 2023 року скасувати особливу групу платників ЄП за ставкою 2%. Яка пропонується процедура переходу на інші групи ЄП або на загальну систему?
    26.04.2023513