Єдиний податок
Перш за все зазначимо, що податківці проти того, аби підприємці-єдинники надали фіндопомоги іншим суб'єктам господарювання. Так, у підкатегорії 107.04 ресурсу «ЗІР» вони доходять до висновку, що, оскільки згідно з КВЕД:2010 надання поворотної фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення», то надання фін допомоги є забороненим для здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.
Втім, на нашу думку, не все так однозначно. І надання поворотної фіндопомоги у вигляді безпроцентної позики не є фінансовою послугою в тлумаченні Закону про ЄСВ, оскільки не спрямоване на отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Отже, підприємець не займається забороненим пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ видом діяльності, а від так не позбувається права на застосування спрощеної системи оподаткування, надаючи поворотної фіндопомоги у вигляді безпроцентної позики як іншому підприємцеві, так і підприємству.
Надання фіндопомоги
Вести саме бухгалтерський облік підприємець не зобов’язаний, адже на нього не поширюється дія Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996. Але він веде облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 ПКУ.
Тож, відповідно до пп. 296.1.1 ПКУ платники єдиного податку другої груп ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Оскільки облік витрат у Книзі такими спрощенцями не ведеться, то відповідно сума наданої поворотної фіндопомоги не відобразиться у Книзі єдинника 2 групи.
Повернення фіндопомоги
Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ для фізичної особи - підприємця доходом платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Серед доходів, що не вважаються оподатковуваними єдиним оподатком, є лише отримана та повернена фіндопомога єдинником, а це протилежна нашій ситуація (пп. 3 п. 292.11 ПКУ).
Згідно з п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).
З однієї сторони оподатковуваний дохід має стосуватися відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг), тай важко розцінювати як дохід кошти, які належать підприємцю і повертаються йому, але податківці схильні до думки – що все, що надійне на розрахунковий рахунок підприємця є його оподатковуваним доходом*. Тому податківці налаштовані оподатковувати повернені підприємцю суми фіндопомоги єдиним податком у розмірі 15%.
Але ми вважаємо, що це надто фіскальний висновок, який суперечить ПКУ, а тому повернені суми фіндопомоги не мають оподатковуватися єдиним податком, і їх не слід відображати в Книзі єдинника 2 групи. Втім підприємцю, якщо він з нами погоджується, слід бути готовим відстоювати свою позицію, зокрема, у суді.
Неповерення поворотної фіндопомоги
При наданні поворотної фіндопомоги у єдинника за своєю суттю виникає дебіторська заборгованість. Але якщо з якихось причин така фіндопомога не повертається і підприємець втрачає право вимагати її повернення (зокрема, через сплив строку позовної давності), зникає і така заборгованість.
Нагадаємо, що дебіторська заборгованість — це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату (абз. 4 п. 4 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»). За загальним правилом така дебіторка списується підприємствами на витрати лише після її визнання безнадійною, тобто щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або за якою сплив строк позовної давності (п. 4 П(С)БО 10).
Але оскільки єдинник 2 групи обліковує лише доходи, то витрати по списанню безнадійної дебіторської заборгованості також не потраплять до Книги обліку доходів і жодним чином не вплинуть на об’єкт оподаткування єдиним податком.
Загальна система оподаткування
Згідно з п. 177.1 ПКУ оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб – підприємців, які отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.
Враховуючи те, що отримана поворотна фінансова допомога (позика) фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначений строк, то протягом дії договору сума такої допомоги не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.
Таке роз'яснення міститься в підкатегорії 107.04 ресурсу «ЗІР»**.
*Запитання: «Чи включається до доходу ФОП - платника ЄП сума повернутої йому фінансової допомоги, що раніше надавалася таким платником?»
**Запитання: «Чи є об’єктом оподаткування сума поворотної фінансової допомоги (позики) отримана ФОП на загальній системі оподаткування?»
А оскільки отримана допомога не є доходом, то вона й не відображається у Книзі обліку доходів й витрат загальносистемника.
Відповідно до цього ж роз'яснення, у разі якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі строк, а надавалася вона за договором саме ФОП, а не звичайній фізособі, сума такої фіндопомоги включається до складу доходів фізичної особи — підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування та оподатковується на загальних підставах.
Сума такого доходу слід відобразити у графі 2 Книги.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити