Головна Усі консультації Спрощена система Загальні положення

Поворотна фіндопомога підприємця підприємцю

Єдинник ІІ групи надав поворотну фіндопомогу підприємцю на загальній системі оподаткування ПДВ (перерахував на розрахунковий рахунок кількома платежами). Як це відобразити в бухгалтерському і податковому обліку та книзі доходів і витрат єдиннику і загальносистемнику, якщо допомога буде повернута і у разі якщо не буде?

Єдиний податок

Перш за все зазначимо, що податківці проти того, аби підприємці-єдинники надали фіндопомоги іншим суб'єктам господарювання. Так, у підкатегорії 107.04 ресурсу «ЗІР» вони доходять до висновку, що, оскільки  згідно з КВЕД:2010  надання поворотної фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення», то надання фін допомоги є забороненим для здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

Втім, на нашу думку, не все так однозначно. І надання поворотної фіндопомоги у вигляді безпроцентної позики не є фінансовою послугою в тлумаченні Закону про ЄСВ, оскільки не спрямоване на отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.

Отже, підприємець не займається забороненим пп. 6 пп. 291.5.1 ПКУ видом діяльності, а від так не позбувається права на застосування спрощеної системи оподаткування, надаючи поворотної фіндопомоги у вигляді безпроцентної позики як іншому підприємцеві, так і підприємству.

 

Надання фіндопомоги

Вести саме бухгалтерський облік підприємець не зобов’язаний, адже на нього не поширюється дія Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. №996. Але він веде облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 ПКУ.

Тож, відповідно до пп. 296.1.1 ПКУ платники єдиного податку другої груп ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Оскільки облік витрат у Книзі такими спрощенцями не ведеться, то відповідно сума наданої поворотної фіндопомоги не відобразиться у Книзі єдинника 2 групи.

 

Повернення фіндопомоги

Відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ для фізичної особи - підприємця доходом платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 цієї статті. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Серед доходів, що не вважаються оподатковуваними єдиним оподатком, є лише отримана та повернена фіндопомога єдинником, а це протилежна нашій ситуація (пп. 3 п.  292.11 ПКУ).

Згідно з п. 291.6 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

З однієї сторони оподатковуваний дохід має стосуватися відвантажених товарів (виконаних робіт, наданих послуг), тай важко розцінювати як дохід кошти, які належать підприємцю і повертаються йому, але податківці схильні до думки – що все, що надійне на розрахунковий рахунок підприємця є його оподатковуваним доходом*. Тому податківці налаштовані оподатковувати повернені підприємцю суми фіндопомоги єдиним податком у розмірі 15%.

Але ми вважаємо, що це надто фіскальний висновок, який суперечить ПКУ, а тому  повернені суми фіндопомоги не мають оподатковуватися єдиним податком, і їх не слід відображати в Книзі єдинника 2 групи. Втім підприємцю, якщо він з нами погоджується, слід бути готовим відстоювати свою позицію, зокрема, у суді. 

 

Неповерення поворотної фіндопомоги

При наданні поворотної фіндопомоги у єдинника за своєю суттю виникає  дебіторська заборгованість. Але якщо з якихось причин така фіндопомога не повертається і підприємець втрачає право вимагати її повернення (зокрема, через сплив строку позовної давності), зникає і така заборгованість. 

Нагадаємо, що дебіторська заборгованість — це сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату (абз. 4 п. 4 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»). За загальним правилом така дебіторка списується підприємствами на витрати лише після її визнання безнадійною, тобто щодо якої є впевненість про її неповернення боржником або за якою сплив строк позовної давності (п. 4 П(С)БО 10).

Але оскільки єдинник 2 групи обліковує лише доходи, то витрати по списанню безнадійної дебіторської заборгованості також не потраплять до Книги обліку доходів і жодним чином не вплинуть на об’єкт оподаткування єдиним податком.

 

Загальна система оподаткування

Згідно з п. 177.1 ПКУ оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб – підприємців, які отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.

Враховуючи те, що отримана поворотна фінансова допомога (позика) фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначений строк, то протягом дії договору сума такої допомоги не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.

Таке роз'яснення міститься в підкатегорії 107.04 ресурсу «ЗІР»**.

*Запитання: «Чи включається до доходу ФОП - платника ЄП сума повернутої йому фінансової допомоги, що раніше надавалася таким платником?»

**Запитання: «Чи є об’єктом оподаткування сума поворотної фінансової допомоги (позики) отримана ФОП на загальній системі оподаткування?»

А оскільки отримана допомога не є доходом, то вона й не відображається у Книзі обліку доходів й витрат загальносистемника.

Відповідно до цього ж роз'яснення, у разі якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі строк, а надавалася вона за договором саме ФОП, а не звичайній фізособі, сума такої фіндопомоги включається до складу доходів фізичної особи — підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування та оподатковується на загальних підставах.

Сума такого доходу слід відобразити у графі 2 Книги.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Катерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Спрощена система / Загальні положення
Теги:
Єдиний податок , Підприємці , Облік , Фінансова допомога

Коментарі: 4

Новини по темі

Консультації по темі