• Посилання скопійовано

Перехід між групами платників єдиного податку: особливості подання й заповнення декларації

Як правильно скласти податкову декларацію платника єдиного податку, якщо у першому кварталі 2016 р. підприємець був на ІІ групі, а з другого кварталу перейшов на ІІІ групу (без ПДВ, ставка 5%)?

Відповідно до п. 296.2 ПКУ платники єдиного податку другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, якщо:

  • такий єдинник не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ПКУ;
  • та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку 3 групи.

Якщо ж єдинник другої групи протягом календарного року самостійно перейшов на іншу групу, у нашому випадку це 3 група, то він має подавати вже не річну, а квартальну декларацію. При цьому у такому разі подавати річну звітність вже не буде потрібно. Це передбачено п. 296.5.1 ПКУ.

Таким чином, самостійно перейшовши з другої групи платника єдиного податку на третю, такий єдинник повинен подати квартальну декларацію. Єдине питання, яке виникає у цьому випадку: за результатами якого кварталу вперше слід подавати таку звітність (відразу після закінчення кварталу перебування на 2 групі чи вже після закінчення кварталу перебування на 3 групі)?

Тут, на жаль, думки спеціалістів та самих підприємців розходяться, а офіційної позиції з боку ДФС досі немає. Розберемо ми й такі думки.

Аргументом для позиції, що звітувати треба вже після закінченя кварталу перебування на 3-й групі, грунтується на другому абзаці вже згаданого пп. 296.5.1 ПКУ у поєднанні із першим. Наведемо їх.

«Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої (фізичні особи - підприємці) груп.

При цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними цієї главою, авансові внески, встановлені пунктом 295.1 статті 295 цього Кодексу».

Завдяки словосполученю «при цьому» напрошується думка, що після переходу із другої групи у третю, екс-єдинник 2 групи повинен подати квартальну звітність, у якій має відразу відобразити як доходи від перебування на 2-й групі, так і на 3-й. А це можливо лише після закінчення кварталу перебування на 3 групі.

Інший (безпечніший на нашу думку) підхід щодо першого звітування погялає у звітуванні за період перебування на 2 групі, а вже після спливу кварталу перебування на 3-й групі, у декларації показувати як доходи 2, так і 3 груп.

По-перше, відповідно до розяснення в «ЗІР»* фізособа-підприємець  платник єдиного податку, яка протягом року самостійно прийняла рішення про зміну групи платника єдиного податку, подає до контролюючого органу податкову декларацію наростаючим підсумком у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, в якій заповнює відповідні розділи (показники господарської діяльності):

  • для платника єдиного податку відповідної групи, на якій перебував такий платник,  показники за минулий період;
  • для платника єдиного податку відповідної групи, яку обрав (нова група) такий платник,  показники за податковий (звітний) період.

Вважаємо, що якраз під «показниками за минулий період» слід розуміти саме подачу декларації єдинника за період перебування виключно на 2 групі, на якій такий єдинник й має показати показники доходу під час перебування на 2 групі.

По-друге, те, що слід окремо подавати декларацію за період перебування на 2-й групі також опосередковано слідкує із іншого роз'яснення у ресурсі «ЗІР»**. Відповідно до нього:

«У разі якщо платник єдиного податку 1 або 2 групи перейшов на 3 групу, при цьому кошти за товари (послуги), надані у період перебування на 1 або 2 групі, надійшли у звітному періоді перебування на 3 групі та не були включені в податкову декларацію платника 1 або 2 групи, то такі кошти включаються до декларації за звітний період платника 3 групи та оподатковуються за ставками цієї групи, оскільки види діяльності, дозволені для 1 або 2 груп платника єдиного податку, не суперечать умовам перебування на 3 групі».

Як бачимо, це роз'яснення також говорить про подачу окремої декларації платником єдиного податку 2 групи після переходу на 3 групу.

По-третє, норма із словосполученням «при цьому», тобто пп. 296.5.1 ПКУ, говорить про подачу звітності не лише у разі самостійного переходу на іншу групу, а й у разі обовязкового переходу внаслідок перевищення граничного доходу. І як раз у другому випадку норми щодо подачі звітнотсі вже чітко прописані:

  • отримані доходи, що перевищують допустимі обсяги доходу та оподатковуються за подвійною ставкою, відображаються підприємством окремо у податковій декларації за звітний період, у якому відбулося таке перевищення (п. 296.5, п. 296.6 ПКУ);
  • єдиний податок, нарахований на перевищення обсягу доходу, сплачується протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал (п. 295.7 ПКУ).

Оскільки пп. 296.5.1 ПКУ стосується обох видатків не розділяючи їх, а норми ПКУ чітко встановлюють порядок подачі звітності після закінчення перебування в групі, то вважаємо, цю аналогію можно застосувати й до самостійного переходу в іншу групу.

В будь-якому випадку на нормативному рівні це питання не врегульоване, офіційної позиції ДФС з цього приводу також нема, тому, аби убезпечити себе, радимо звернутися до свого інспектора або за індивідуальною податковою консультацією.

Ми ж притримуємося більш безпечнішого варіанту, тобто подачі декларації у строки для квартального звітування за період перебування на 2 групі (у зазначеному випадку – за 1 квартал), а після спливу першого кварталу перебування на 3 групі (у зазначеному випадку це 2 квартал), у наступній декларації показувати як дані єдинника 2 групи за 1 квартал, що були відображені в раніше поданій декларацій, так і дані єдинника 3 групи за 2 квартал. І так наростаючим підсумком до кінця року. При цьому подавати окрему річну декларацію за діяльність у другій групі не потрібно.

____________________________

* Запитання: «Як заповнюється податкова декларація платника ЄП - ФОП у разі зміни групи протягом року?»

** Запитання: «Чи включаються до складу доходу та як оподатковуються і відображаються у податковій декларації платника ЄП ФОП кошти, які фактично отримані під час перебування у новій групі від видів діяльності, що заборонені для здійснення в даній групі, але були дозволені у попередній групі?»

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»