• Посилання скопійовано

Спрощена система оподаткування: порядок обрання та переходу

Як здійснюється обрання або перехід на спрощену систему оподаткування?

Цій консультації більше 3-х років. Українське законодавство складне і мінливе, тож на даний момент редакція не гарантує її 100% актуальність. У разі сумнівів скористайтесь пошуком, щоб читати свіжіші статті і консультації, або зверніться за допомогою до нашого ШІ-консультанта.

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) обрання або перехід на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до п.п. 298.1.1 - 298.1.4 ст. 298 ПКУ.

Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.


Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів:

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством;

4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»

Підпунктом 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ визначено, що зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Відповідно до п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст. 291 ПКУ.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.

При цьому якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 107.01 ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Джерело: ДФС в Івано-Франківській області

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»

  • Отримання валюти на іноземний рахунок ФОП: податкові наслідки
    Я зареєстрований як ФОП 3 групи (ІТ-послуги), знаходжусь та працюю в Україні. Нещодавно уклав контракт з польською компанією. Замовник пропонує перераховувати винагороду на мій рахунок, відкритий у польському банку, щоб уникнути зайвих банківських комісій. Чи можу я отримувати кошти на іноземний рахунок, не переказувати їх в Україну, але при цьому самостійно декларувати ці суми та чесно сплачувати 5% єдиного податку? Які існують ризики такої моделі роботи?
    01.05.202644
  • Зміна видів діяльності ФОП у 2026 році: частота оновлення КВЕД (аудіоверсія)
    Як фізична особа-підприємець може змінювати або доповнювати свої види господарської діяльності (КВЕД) у 2026 році, чи існують законодавчі обмеження щодо частоти таких змін протягом року, та які формальні вимоги потрібно виконати при кожному оновленні даних?
    24.04.2026239
  • Охоронна діяльність та єдиний податок: як безпечно перейти на загальну систему в 2026 році
    15.01.2026 юрособа (3 група ЄП) виключила з своїх реєстраційних даних коди КВЕД 80.10, 80.20, 80.30 та залишилась на спрощеній системі. У лютому 2026 року планує знову додати ці КВЕД і укласти договір з новим клієнтом. За якою ставкою оподатковується дохід у січні? Як оподатковувати дохід у лютому–березні після повернення КВЕД? Чи потрібно переходити на загальну систему раніше квітня 2026 року (запланований перехід на загальну систему з ПДВ з 01.04.2026)?
    18.02.202680
  • Чи звільняються новостворені ФОП на загальній системі та самозайняті особи під час мобілізації від ВЗ?
    ФО, які зареєструвалися як самозайняті після дати призову на військову службу під час мобілізації або після дати укладання відповідного контракту не звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ВЗ у складі податкової звітності з ПДФО
    16.02.2026395
  • Перехід з ЄП на загальну систему: облік «перехідних» доходів і витрат
    ТОВ-платник ЄП у вересні 2025 надало послуги, виконані ФОПом за договором субпідряду. З 1 жовтня перейшло на загальну систему без ПДВ та отримало оплату за вересневі послуги. Як провести ці операції в бухобліку та відобразити перехід між системами?
    13.02.2026914