• Посилання скопійовано

Що таке неоподатковувані операції з метою оподаткування ПДВ?

Як визначити, які операції вважаються неоподатковуваними з метою оподаткування ПДВ?

Визначення неоподатковуваних операцій для цілей ст. 199 ПКУ

Оподатковувані операції – це операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ:

Саме ці операції зазначені у графі 5 таблиці 1 додатку 7 до декларації з ПДВ як сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3 та 7 колонки «А» декларації та всіх уточнюючих розрахунків. Рядок 7 декларації – це коригування ПЗ за оподатковуваними операціями відповідно до ст. 192 ПКУ.

Відповідно, неоподатковувані операції – це всі інші операції, що не належать до оподатковуваних. Цей висновок випливає зі змісту граф 4 та 7 таблиці 1 додатку 7 до декларації з ПДВ. Графа 4  таблиці 1 додатку 7 до декларації з ПДВ включає в себе загальний обсяг постачання (сума значень рядків 1.1, 1.2, 2, 3, 5 та 7 колонки «А»  декларації та всіх уточнюючих розрахунків). Рядок 5 декларації з ПДВ входить до розрахунку значення графи 4 та не входить до розрахунку значення графи 5 таблиці 1 додатку 7 до декларації з ПДВ.

У графі 5 таблиці 1 додатку 7 до декларації з ПДВ відображаються неоподатковувані операції:

  • операції, що не є об'єктом оподаткування (ст. 196 ПКУ),
  • операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України;
  • операції, які звільнені від оподаткування (ст. 197 ПКУ, підрозділ 2 розділу XX ПКУ, міжнародні договори (угоди)).

Така класифікація операцій застосовується для цілей заповнення додатку 7 до декларації з ПДВ.

 

Визначення неоподатковуваних операцій для цілей реєстрації платником ПДВ

Для цілей визначення, чи потрібно суб’єкту господарювання реєструватися платником ПДВ або чи може він подати заяву про анулювання реєстрації його як платника ПДВ застосовується поняття операцій, що підлягають або не підлягають оподаткуванню ПДВ. Про ці операції ми докладно писали у наших матеріалах:

  • на думку податківців, до оподатковуваних операцій для цілей реєстрації особи як платника ПДВ належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ 20%, ставкою 7%, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ – див. тут. Відповідно, для цілей реєстрації платником ПДВ не беруться до уваги операції лише операції, що не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ та операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пп. 186.2, 186.3 ПКУ за межами митної території України;
  • ми коментували цю думку в аналітичному матеріалі тут, у розділі: «Які операції включаються до розрахунку обсягу 1 млн грн?».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20256
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531