Фінансування із бюджету та статус неприбутковості
Одразу ж заспокоїмо, на нашу думку, ця операція не вплине на статус неприбутковості. Втім, перш, ніж так стверджувати, радимо почитати статут (або інший установчий документ) такої організації та з'ясувати, чи немає в ньому заборони отримувати таке фінансування. Адже доходи доходами, а статут порушувати не можна, бо таке порушення податківці можуть використати як підставу для його скасування.
Якщо заборони немає, то немає і проблем з отриманням (незалежно від суми фінансування). Адже головним є не те, скільки і від кого (чи якої діяльності) підприємство отримує доходи, а те, як підприємство ним розпоряджається.
Так, до підстав для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових організацій є:
- використання доходів, отриманих неприбутковою організацією, для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізації цілей та напрямків діяльності, зазначених пп. 133.4.2 ПКУ;
- розподіл доходів неприбуткової організації (або їх частини) серед учасників, засновників, членів організації та працівників (окрім оплати праці та нарахування ЄСВ).
А заборони витрачати отримані кошти на організацію власної діяльності (тим більше, що це фінансування є цільовим) ПКУ не містить.
Тобто, якщо неприбуткова організація використає кошти, отримані з бюджету, згідно вказаних КЕКВ, на статус неприбутковості це ніяк не вплине.
Неприбуткова організація та реєстрація платником ПДВ
Положення п. 133.4 ПКУ не містять застережень щодо перебування неприбуткової організації в Реєстрі платників ПДВ. Тому, якщо неприбуткова організація має (п. 181.1 ПКУ) або бажає (п. 182.1 ПКУ) зареєструватися платником ПДВ, це жодним чином не пов’язано із статусом неприбутковості.
Отже, платником ПДВ може стати неприбуткова організація на загальній системі оподаткування, якщо у неї виникають дві умови:
- або здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ за останні 12 календарних місяців на суму більше 1 млн грн;
- або добровільно (якщо такого перевищення не було).
Щодо сум операцій, які враховуються для розрахунку, слід зазначити, що податківці такими вважають як операції, які оподатковуються ПДВ за ставками 20%, 7% або 0%, так і ті, які звільнені від оподаткування згідно із ст. 197 ПКУ, або за підрозділом 2 розділу ХХ ПКУ. Не входять до такого розрахунку лише ті операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ за ст. 196 ПКУ.
Згідно із пп. 196.1.6 ПКУ суми дотацій із бюджету не є об’єктом оподаткування ПДВ (крім тих, що надаються у майновій формі). Тож, у разі отримання такого фінансування, платником ПДВ неприбуткова організація не зобов’язана ставати. Хоча може це зробити добровільно, тобто, за власним бажанням.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити