• Посилання скопійовано

Списання імпортованого товару: чи нараховувати ПДВ-зобов'язання?

Підприємство імпортує товар. Чи можна списати товар, термін придатності якого сплив? Як таке списання відображається в бухобліку? Чи потрібно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ?

Списання товару

Відповідно до ст. 7 Закону про захист прав споживачів, реалізація товарів, строк придатності яких минув, заборонена. А згідно до ст. 5 Закону №1393, така продукція підлягає обов'язковому вилученню із обігу. Таке вилучення проводиться власником такої продукції за його рішенням. Тобто продавати таку продукцію не можна, вона втратила ознаки активу, а отже, має бути списана.

 

Норми природного убутку

Норми природного убутку — це гранично допустима величина безповоротних втрат (зменшення початкової маси) майна, що виникають безпосередньо при товарно-транспортних операціях унаслідок фізичних, хімічних і механічних процесів, що супроводжують їх, а також втрат, неминучих на цьому рівні застосування технологічного обладнання або під час зберігання.

Перелік законодавчих актів, якими встановлено норми природного убутку в залежності від сфери та виду таких товарів можна знайти тут. Проте варто звернути увагу, що Постановою №1066 було скасовано велику кількість нормативних актів УРСР та СРСР (до яких, зокрема, належать і наведені вище норми природного убутку). Тому при застосуванні таких норм необхідно обов’язково перевірити, чи не підпав відповідний наказ, який встановлює норми, під скасування.

Якщо норми природного убутку законодавчо не встановлено (або документ, яким вони були встановлені, скасовано), то податківцями це буде розцінюватися як відсутність таких норм. Відповідно будь-яке списання такого товару буде розцінюватися як понаднормове.

Детальніше про норми природного убутку ми писали тут>> 

 

ПДВ

Списання товару (в тому числі імпортованого) розглядається податківцями як використання такого товару у негосподарській діяльності платника податку. Такий висновок податківці роблять на підставі аналізу визначення поняття «господарська діяльність», бо така операція не спрямована на отримання доходу (пп. 14.1.36 ПКУ).

Проте судова практика в цьому питанні не завжди на стороні податківців. На прикладі списання лікарських засобів ВАС в ухвалі №К/800/21985/17 від 16.08.2017 р. зазначає, що списання таких непридатних товарів є безумовною (абсолютною) ланкою господарської діяльності Товариства, яка в будь-якому разі присутня при закупівлі, зберіганні та реалізації лікарських засобів. Таким чином, суд приходить до рішення на користь суб'єкта господарювання щодо відсутності нарахування ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ при списанні лікарських засобів.

Тож ті підприємства, які все-таки вирішать не здійснювати нарахування ПЗ при списанні зіпсованих товарів, повинні бути готовими відстоювати таку позицію у судовому порядку, адже податківці будуть проти такого підходу.

Ті ж платники, що все-таки підуть за роз'ясненнями податківців, при визначенні бази оподаткування при списанні імпортованих товарів повинні виходити саме з договірної вартості таких товарів (яка визначається інвойсом або договором), а не з митної вартості товару, яка була визначена митними органами з метою визначення суми ПДВ, що підлягає сплаті при імпорті такого товару.

Зверніть увагу, що на нарахування ПЗ податківці наголошують лише у тому випадку, якщо таке списання проводиться понад норми. Списання в межах природного убутку здійснюється підприємствами без нарахування ПЗ з ПДВ.

 

Бухоблік

Списання товару в бухобліку (як в межах, так і понад нормою) відображається бухгалтерським записом Дт 947 Кт 281 на вартість товарів, за якою вони перебували на балансі.

Одночасно зі списанням цінностей, винних у нестачі яких не встановлено, на витрати, балансова вартість списаного активу зараховується на позабалансовий рахунок 07 «Списані активи» (субрахунок 072). Зменшення суми невідшкодованих нестач і втрат від псування цінностей на субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей» відображається після вирішення питання про винуватців з одночасними записами за дебетом субрахунку 375 «Розрахунки за відшкодуванням завданих збитків» і кредитом субрахунку 716 «Відшкодування раніше списаних активів» в сумі, що належить до відшкодування винуватцями.

Найбільший Instagram-канал для бухгалтерів в Україні

Що стосується нарахованих ПЗ з ПДВ відповідно до п. «г» п. 198.5 ПКУ, то вони також у загальному порядку потрапляють до витрат: Дт 947 Кт 641  (п. 1.3 Інструкції №141).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202516
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202515