Главная Все консультации Налогообложение Другие налоги

Чи платити податок на нерухомість з дерев’яних будиночків?

З 2000-х років на балансі підприємства обліковуються дерев’яні будиночки, площею до 15 м.кв. (без фундаменту), для відпочинку робітників у літній сезон. Право власності на будиночки не оформлено, тому що вони не є нерухомістю. Чи потрібно їх оподатковувати податком на нерухомість?

Оподаткування

Платниками податку на нерухомість є власники об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 ПКУ). Право власності на нерухомість виникає з моменту держреєстрації (ст. 182, ст. 334 ЦКУ, ч. 3 ст. 3 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Об’єктом оподаткування податком на нерухомість є об’єкти житлової та нежитлової нерухомості (пп. 266.2.1 ПКУ). База оподаткування обчислюється на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (пп. 266.3.2 ПКУ).

Таким чином, однією з ознак нерухомого майна, яке підлягає оподаткуванню, є наявність даних про таке майно в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності на таке майно.  Якщо такі права не зареєстровано, то, на наш погляд, і підстав платити податок немає.

 

Реєстрація нерухомості

Яке нерухоме майно потрібно реєструвати, можна почитати в Методичних рекомендаціях № 3.

У ч. 1 Методрекомендацій сказано, що ознаки нерухомого майна наведені в ст. 181 ЦКУ і ст. 2 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»:

  • розташування на земельній ділянці;
  • переміщення неможливе без його знецінення;
  • переміщення неможливе без зміни його призначення.

Там же сказано, що наявність фундаменту не є визначальною ознакою нерухомості. Адже фундаменти бувають різні.

У п. 2.7 цих Методрекомендацій зазначено, що не підлягають державній реєстрації речові права на тимчасові споруди, що розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є можливим без їх знецінення та зміни призначення.

Таким чином, на наш погляд, якщо дерев’яні будиночки в принципі можна переміщати в інше місце без їх знецінення, вони не є тим нерухомими майном, яке підлягає держреєстрації. Якщо переміщення неможливе, будиночки підлягають держреєстрації.

Але це питання має вирішуватися індивідуально в кожному окремому випадку, з огляду на особливості кожної конкретної ситуації.

У будь-якому разі, обов’язки зі сплати податку на нерухомість виникатимуть тільки після держреєстрації права власності на будиночки.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Александр Золотухин
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Налогообложение / Другие налоги
Теги:
Недвижимость

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме