Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Поставку товару підприємцю, що припинив підприємницьку діяльність?

ТОВ у 2019 році отримало від ФОП передоплату за продукцію. У 2020 році проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. Як відвантажити в такому випадку продукцію? Чи можна повернути кошти назад (підприємницький рахунок закрито після припинення підприємницької діяльності)?

Згідно зі ст. 609 ЦКУ, зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу (за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю).

Проте до підприємницької діяльності фізичних осіб згідно зі ст. 51 ЦКУ застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає зі суті відносин.

Але відповідно до ст. 52 ЦКУ фізична особа – підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно зі законом не може бути звернено стягнення.

Крім того, ст. 24 ЦКУ передбачено, що учасником цивільних відносин є людина, яка вважається фізичною особою. Статус же підприємця лише свідчить про те, що така особа має право здійснювати підприємницьку діяльність, а стороною у цивільному договорі все одно є фізична особа.

Якщо розглядати ситуацію з іншої сторони – виконання підприємством свого зобов’язання після припинення підприємницької діяльності підприємця, то тут діє такий самий підхід. Підприємство зобов’язане виконати своє зобов’язання або повернути кошти, навіть якщо підприємець припинив свою діяльність (повернення коштів не обов’язково має здійснюватись саме на підприємницький рахунок, воно може бути здійснено і у будь-який інший спосіб за домовленістю сторін).

На користь такого підходу свідчить, зокрема, і рішення Апеляційного суду Запорізької області у справі №320/9471/15-ц, від 27.05.2017 р. У ньому зазначається, що у випадку припинення суб'єкта підприємницької діяльності – фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Вважаємо, що аналогічний підхід застосовується і до зобов’язань перед такою фізособою.

Тому підприємство має або здійснити відвантаження продукції як і було передбачено (первинні документи в даному випадку виписуються на фізособу не підприємця, однак це все одно є однією і тією ж самою особою) або повернути кошти на рахунок вказаний особою, що здійснила передоплату (не зважаючи на те, що така особа втратила свій підприємницький статус).

 

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме