• Посилання скопійовано

РРО для фізособи-підприємця: коли можна не застосовувати?

Які товари вважаються технічно складними побутовими товарами для цілей застосування РРО? Наприклад, підприємець торгує стабілізаторами напруги, гріндерами та іншими товарами, на які надається гарантія від виробника. Цих товарів немає в затвердженому Переліку КМУ для цілей встановлення РРО. Чи потрібно встановлювати РРО для їх продажу?

Вимога застосовувати РРО під час торгівлі технічно складними побутовими товарами в законодавстві з'явилася з 1 січня 2017 року, коли було внесено доповнення до пп. 296.10 ПКУ, яким встановлено пільги в застосуванні РРО платниками єдиного податку.

Згідно з пп. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються «єдинниками»:

  • першої групи;
  • другої і третьої груп (фізособи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн грн. При перевищенні в календарному році обсягу доходу в 1 млн грн застосування РРО є обов'язковим, починаючи з 1-го числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і триває в усіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку.

Але з цього року в даний пункт додали ще один абзац: «Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту».

Тобто, якщо підприємець торгує технічно складними побутовими товарами, то не важлива ні група єдиного податку, ні обсяг доходу за календарний рік. З останнього абзацу пп. 296.10 ПКУ випливає, що пільга у роботі без РРО не поширюється на підприємців, які торгують технічно складними побутовими товарами. І не поширюється саме на суб'єктів господарювання, а не на торгівлю такими товарами.

Визначення технічно складних побутових товарів наведено в Законі «Про захист прав споживачів» – це «непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний термін». Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, з метою застосування РРО, затверджений постановою КМУ №231.

Це означає, що якщо в асортименті товарів підприємця є технічно складні побутові товари, включені до Переліку, застосовувати РРО доведеться під час реалізації за готівковий розрахунок будь-якого товару. Не має значення і питома вага таких товарів у асортименті. Навіть за наявності всього лише 1-2 позицій з Переліку готівкові розрахунки без РРО проводити не можна. Виключенням, коли можна обійтися без РРО, може бути випадок, коли всі товарні позиції, які є в асортименті ФОПа, не включені до Переліку.

Якщо у підприємця є декілька торгових точок і тільки в одній з них є побутова техніка з Переліку, то РРО необхідно встановити у всіх торгових точках (навіть в тих, де таких товарів немає).

Не потрібно встановлювати РРО, якщо всю виручку підприємець отримує за безготівковим розрахунком безпосередньо на свій поточний рахунок. Тобто, якщо оплата товару (робіт, послуг) проводиться з рахунку покупця або через касу банку із зарахуванням грошових коштів на рахунок продавця. Можливе отримання оплати і через ПКТС, якщо у підприємця укладено з банком відповідний договір щодо прийому оплати.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202457
  • Нюанси оформлення видачі готівки з каси за видатковими відомостями
    Підприємство проводить видачу готівки відповідно до Положення №148 за ВКО та видатковими відомостями. Чи можна оформити один ВКО на декілька видаткових відомостей? Чи можна видачу поворотної фіндопомоги штатним працівникам провести видатковою відомістю на декілька людей?
    23.02.2024103
  • ФОП використовує платіжну систему Payoneer: чи потрібен РРО?
    Маркетплейс Etsy, Joom, eBay, Amazon - кошти за продані товари загальною сумою за мінусом комісій маркетплейсу зараховуються раз в тиждень або раз у два тижні на Payoneer, пізніше кошти зараховуються на доларовий рахунок. З доларового рахунку через обмін валют кошти перераховуються на гривневий рахунок ФОПа. Чи потрібно видавати покупцям фіскальні чеки?
    23.02.2024569
  • Міжнародні пасажирські перевезення: чи потрібно застосовувати РРО?
    ТОВ, платник єдиного податку за ставкою 5%, займається регулярними міжнародними перевезеннями. Водії на маршруті за готівку продають квитки (свій бланк, без серії та номера). Кошти отримані за квитки водії протягом рейсу витрачають на пальне, ремонт та інше. Після закінчення рейсу залишок готівки здається в касу ТОВ, касир оприбутковує готівку в сумі проданих квитків і вносить на рахунок ТОВ. Чи необхідно в даній ситуації застосовувати РРО?
    05.02.202499
  • Через збій в роботі інтернет-провайдера не видали чек покупцю: які наслідки?
    22.11.2023 р. через збій в роботі інтернет-провайдера списалися кошти з картки покупця, а через ПРРО підприємства (платник єдиного податку) чеки не сформувались і не потрапили до Z-звіту. Тепер звіти ПРРО не співпадають з сумою коштів, яку отримало підприємство. Як бути з грошовими коштами: повернути покупцю? Чи є якийсь вихід?
    09.01.202477