Главная Все консультации Учет и отчетность Отчетность

Як відображати у фінзвітності списану безнадійну дебіторську заборгованість?

Підприємство списало безнадійну дебіторську заборгованість на суму 38 тис. грн. Де у фінзвітності буде відображена ця списана заборгованість?

Безнадійна дебіторська заборгованість в бухобліку

Відповідно до п. 11 П(С)БО 10, виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати.

Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат.

Таким чином, спершу за загальним правилом на сумнівну заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги має нараховуватися резерв сумнівних боргів: Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» Кт 38 «Резерв сумнівних боргів».

А вже безнадійна заборгованість списується за рахунок нарахованого резерву: Дт 38 Кт 361.

Проте, якщо резерву недостатньо для списання заборгованості, або резерв не нараховувався, безнадійна дебіторська заборгованість списується відразу на витрати: Дт 944 Кт 361, 377 тощо.

Варто сказати, що резерв можуть не створювати (див. п. 7 розд. І НП(С)БО 25):

  • мікропідприємства;
  • підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства (платники ЄП групи ІІІ, неплатники ПДВ);
  • непідприємницькі товариства.

 

Безнадійна дебіторська заборгованість у фінансовій звітності

Якщо підприємство нараховувало резерв сумнівних боргів, то до підсумку балансу у статтях 1125 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» та 1155 «Інша поточна дебіторська заборгованість» заборгованість за товари відображається за мінусом резерву (див. п. 2.10, п. 2.11 розд. ІІ НП(С)БО 25).

Тобто, якщо дебіторська заборгованість за дебетом субрахунку 361 складає, наприклад, 30,0 тис. грн, а резерв за кредитом рахунку 38 – 5,0 тис. грн, до рядку 1125 потрапить заборгованість в розмірі 25,0 тис. грн (30,0 – 5,0).

Поряд з цим, сума нарахованого резерву та/чи списаної безнадійної заборгованості, що відображено на субрахунку 944, відображається в статті 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінрезультати форми № 2-м (див. п. 5.5 розд. ІІ НП(С)БО 25) та форми №2, а також у статті 2165 «Інші витрати» Звіту про фінрезультати форми № 2-мс.

Більше ніякої звітності по списаній безнадійній дебіторській заборгованості подавати не потрібно.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Александр Золотухин
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Отчетность
Теги:
Задолженность , Финансовая отчетность , Учет

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме