• Посилання скопійовано

Як відображати у фінзвітності списану безнадійну дебіторську заборгованість?

Підприємство списало безнадійну дебіторську заборгованість на суму 38 тис. грн. Де у фінзвітності буде відображена ця списана заборгованість?

Безнадійна дебіторська заборгованість в бухобліку

Відповідно до п. 11 П(С)БО 10, виключення безнадійної дебіторської заборгованості з активів здійснюється з одночасним зменшенням величини резерву сумнівних боргів. У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги списується з активів на інші операційні витрати.

Поточна дебіторська заборгованість, щодо якої створення резерву сумнівних боргів не передбачено, у разі визнання її безнадійною списується з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат.

Таким чином, спершу за загальним правилом на сумнівну заборгованість за продукцію, товари, роботи, послуги має нараховуватися резерв сумнівних боргів: Дт 944 «Сумнівні та безнадійні борги» Кт 38 «Резерв сумнівних боргів».

А вже безнадійна заборгованість списується за рахунок нарахованого резерву: Дт 38 Кт 361.

Проте, якщо резерву недостатньо для списання заборгованості, або резерв не нараховувався, безнадійна дебіторська заборгованість списується відразу на витрати: Дт 944 Кт 361, 377 тощо.

Варто сказати, що резерв можуть не створювати (див. п. 7 розд. І НП(С)БО 25):

  • мікропідприємства;
  • підприємства, які ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства (платники ЄП групи ІІІ, неплатники ПДВ);
  • непідприємницькі товариства.

 

Безнадійна дебіторська заборгованість у фінансовій звітності

Якщо підприємство нараховувало резерв сумнівних боргів, то до підсумку балансу у статтях 1125 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» та 1155 «Інша поточна дебіторська заборгованість» заборгованість за товари відображається за мінусом резерву (див. п. 2.10, п. 2.11 розд. ІІ НП(С)БО 25).

Тобто, якщо дебіторська заборгованість за дебетом субрахунку 361 складає, наприклад, 30,0 тис. грн, а резерв за кредитом рахунку 38 – 5,0 тис. грн, до рядку 1125 потрапить заборгованість в розмірі 25,0 тис. грн (30,0 – 5,0).

Поряд з цим, сума нарахованого резерву та/чи списаної безнадійної заборгованості, що відображено на субрахунку 944, відображається в статті 2180 «Інші операційні витрати» Звіту про фінрезультати форми № 2-м (див. п. 5.5 розд. ІІ НП(С)БО 25) та форми №2, а також у статті 2165 «Інші витрати» Звіту про фінрезультати форми № 2-мс.

Більше ніякої звітності по списаній безнадійній дебіторській заборгованості подавати не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    Сьогодні 10:0110
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202412
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.202453
  • Компенсація працівнику вартості медогляду: оподаткування та додаток 4ДФ
    Водій автотранспортного засобу проходив медичний огляд перед працевлаштуванням. Оплату провів з власної картки, підприємство ці кошти йому компенсувало. Чи треба на суму компенсації нараховувати ПДФО та ВЗ, та як правильно відобразити у додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за якою ознакою доходу «126» чи «143»?
    11.04.2024583
  • Допомога від профспілки бійцям та переселенцям
    Профспілка виплачує допомогу членам профспілки, які знаходяться на війні та переселенцям з Каховки. Чи можна її не оподатковувати як благодійну допомогу і показати в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ознакою доходу «169»? Якими документами підтвердити статус воїна та статус переселенця?
    10.04.202414