• Посилання скопійовано

Як відображати нараховані, але не виплачені дивіденду у фінзвітності?

У яких рядках форми №1-м, 2-м відображати нараховані, але не виплачені на кінець звітного року дивіденди?

Фінансову звітність за формою №1-м, 2-м подають суб'єкти малого підприємництва.

Дивіденди — це та частина чистого прибутку, яка за рішенням засновників, учасників (або згідно з установчими документами) виплачується засновникам (учасникам).

Відповідно, у разі прийняття підприємством рішення про розподіл дивідендів у звітному періоді (в тому числі і за попередній період), то сума нерозподіленого прибутку за звітний період зменшується на розмір такого розподіленого між засновниками прибутку. При цьому, якщо нарахована сума дивідендів не була виплачена до кінця звітного періоду, то вона буде відображена у рядку 1690 Форми №1-м як інше поточне зобов’язання. Подальша їх виплата відобразиться зменшенням цього рядка.

Сума безпосередньо виплачених дивідендів у фінансовій звітності відображається лише у рядку 4200 (графа 7) звіту про власний капітал. Однак суб’єкти малого підприємництва звіт про власний капітал не подають, хоча вони можуть його використати виключно для пояснення збільшення або зменшення прибутку, які не пов’язані з рахунком 79 (тобто з фінрезультатом поточного звітного періоду).

Разом з цим, у формі 2-м відображаються фінансові результати підприємства, зокрема його доходи, витрати і відповідно сума чистого прибутку. Нарахування і виплата дивідендів не є витратами підприємства, оскільки передбачає розподіл чистого прибутку вже після оподаткування. Тому у формі 2-м ані нараховані, ані виплачені дивіденди не відображаються.

Додатково зауважимо, що невідповідність різниці між нерозподіленим прибутком на початок і кінець року з сумою чистого прибутку за звітний період не є помилкою! Справа в тому, що Методичні рекомендації №476 не містять формули для самоконтролю показника 1420 форми №1 (№1-м).

Не містять методрекомендації і такої хибної формули (про це ми писали тут), яку іноді помилково застосовують:

Чистий прибуток (збиток) (рядок 2350 або 2355 розділу I звіту про фінансові результати) = Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) на кінець звітного періоду — Нерозподілений прибуток (непокритий збиток) на початок звітного періоду (графа 4 — графа 3 рядка 1420 балансу).

Зокрема, така формула не враховує операцій із розподілу нерозподіленого прибутку (в тому числі і на виплату дивідендів), виправлення помилок минулих звітних періодів тощо.

Тому не можна вивести певної формули для самоперевірки – це буде залежати від того, які операції з нерозподіленим прибутком здійснюються у звітному кварталі. Наприклад, якщо у звітному періоді здійснюється нарахування дивідендів, то формула графи 4 рядка буде виглядати так:

Рядок 1420 графи 4 форми № 1-м = рядок 1420 графи 3 форми № 1-м + рядок 2350 форми № 2-м – сума розподіленого на виплату дивідендів прибутку (в тому числі і минулих років).

Про облік та оподаткування виплати і нарахування дивідендів ми писали у нашій попередній консультації. Крім того, щодо обліку та оформлення виплати дивідендів за півріччя мікропідприємством читайте тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024193
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202436
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202442
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202443
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024178