Главная Все консультации Учет и отчетность Первичные документы, типовые формы

Благодійна допомога фізособам у грошовій формі: оформлення

Благодійна організація планує надавати фізособам благодійну допомогу у грошовій формі. Як оформити надання такої допомоги? Якими документами оформити рух готівки, що призначена для виплати допомоги?

Документальне оформлення благодійної допомоги у грошовій форми здійснюється за загальними принципами:

  • Видається наказ керівника, у якому прописуються деталі надання допомоги – коли, кому, за яких умов, в якій сумі та в якій формі тощо надається допомога;
  • Рух коштів оформлюється теж за загальними правилами обліку грошових коштів – див. нижче.

Якщо благодійна допомога надається отримувачам у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунки отримувачів, то документальним підтвердженням буде виписка банку, у якій видно, кому і яку суму було виплачено.

Видачу благодійної допомоги готівкою оформляють видатковим касовим ордером. Якщо вона надається одночасно кільком особам, крім ВКО доведеться оформити і видаткову відомість (хоча можна оформити і ВКО окремо на кожного отримувача).

На готівкові обмеження, встановлені п. 6 та 7 Положення №148, можна не звертати уваги, адже вони не поширюються на операції з виплати або отримання добровільних пожертвувань та благодійної допомоги (п. 8 Положення №148).

За умовами запитання благодійна допомога є нецільовою. Згідно з пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. У 2021 році ця сума становить 3180 грн. Отже, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, що не перевищує 3180 грн.

Інформацію про виплачену грошову допомогу потрібно буде відобразити у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності (ознака доходу "169"). Інформацію про прізвище, ім’я, по батькові та ІПН отримувачів допомоги можна збирати одночасно з виплатою готівки фізособам. У разі надання допомоги у безготівковій формі дані про ІПН отримувачів входять до їх платіжних реквізитів, тож вони будуть зібрані автоматично в процесі виплати допомоги.

Якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує зазначений розмір 3180 грн, вона включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи і підлягає оподаткуванню за ставкою 18%  податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору – див. тут.

ПДФО та ВЗ утримуються з оподатковуваної суми грошової допомоги (яка перевищує 3180 грн) під час її виплати та сплачуються до бюджету у строки, передбачені пп. 168.1.2 ПКУ, – у разі виплати через банк в день такої виплати, та пп. 168.1.4 ПКУ – у разі виплати готівкою протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем виплати.

Сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі та, що перевищує встановлений граничний розмір, у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ відображається за ознакою доходу «169».

Отримання коштів з рахунку в касу благодійної організації здійснюється за загальними правилами: готівка отримується за чеком в касі банку або через банкомат, якщо до рахунку організації випущено корпоративну платіжну картку. При заповненні чека на отримання готівки в ньому вказується цільове призначення – на виплату благодійної допомоги. Надходження готівки з банка в касу оформлюється прибутковим касовим ордером.

Також читайте тут та тут

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Первичные документы, типовые формы
Теги:
Материальная помощь , Финансовая помощь

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 2

Новости по теме

Консультации по теме