Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Як в обліку виправити помилкове віднесення активів до складу ОЗ?

До переліку ОЗ на рахунку 10 з 2017 року було помилково включено активи вартістю до 300 грн, в тому числі запчастини та матеріали. Якими бухгалтерськими записами виправити таку помилку?

Зважаючи на те, що фінзвітність складається на підставі показників бухобліку, то при виправленні показників такої звітності необхідно спиратися на порядок виправлення помилки у фінзвітах.

За п. 4, 5 П(С)БО 6 виправлення помилок здійснюється наступним чином:

  • виправлення помилок,  допущених при  складанні  фінзвітів  у попередніх роках, здійснюється шляхом коригування сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року,  якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого   прибутку (непокритого збитку);
  • виправлення   помилок,   які   відносяться  до  попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінзвітності.

Разом з цим, П(С)БО 6 не роз’яснює порядок відображення помилок, що на суму нерозподіленого прибутку не вплинули, але вважаємо, що платник податку може зробити це шляхом внесення відповідного додаткового запису на момент виявлення помилки для відображення правильних залишків на рахунках бухгалтерського обліку.

Зауважимо, що у бухгалтерському обліку (на відміну від податкових декларацій) обмежень по строках виправлень помилок минулих періодів не встановлено. А тому платник податку має виправити помилку як за 2017 рік (помилково включено активи до складу ОЗ), так і за наступні (нарахування амортизації, якщо воно здійснювалось або визнання витрат, якщо, наприклад, матеріали повинні були б бути списані).

Отже, першим кроком, на дату виявлення помилки необхідно розібратись з правильним сальдо на рахунку 10 – визначити які активи помилково віднесено до складу ОЗ і відкоригувати залишки записом Дт 11/20/22 Кт 10.

Далі, якщо на такі помилково віднесені до складу ОЗ активи підприємством нараховувалась амортизація, то необхідно визначити суму завищення і відкоригувати її. При цьому, зважаючи на те, що сума нарахованої амортизації впливає на величину витрат, а отже і розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), то при коригуванні необхідно коригувати сальдо нерозподіленого  прибутку  на  початок  звітного  року в якому виявлено помилку. Отже, другим кроком списуємо помилково нараховану амортизацію записом Дт 131 Кт 44.

Наступним кроком визначаємо, що не пов’язано з зазначеними активами яких небудь витрат, наприклад:

  • якщо актив мав би бути віднесено на рахунок 11, то на нього мала б бути нарахована амортизація за відповідним методом для МНМА (нараховується за минулі періоди записом Дт 44 Кт 132);
  • якщо актив мав би бути віднесено за запасів або МШП і списано у минулому періоді, що призвело б до виникнення витрат (Дт 44 Кт 20/22).

Зауважимо, що такий підхід (через сальдо нерозподіленого прибутку (збитку)) застосовується лише до попередніх років. У поточному році такі помилки виправляють зазвичай або методом «червоного сторно» або додаткових записів, зокрема:

  • Дт 23/91/92/93/94 Кт 131 (із знаком мінус)  – списано нараховану амортизацію на активи, помилково віднесені до складу ОЗ;
  • Дт 23/91/92/93/94 Кт 20/22 – якщо активи, помилково віднесені до складу ОЗ, підлягали списанню у поточному році.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 64 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Основные средства , Учет

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме