• Посилання скопійовано

Обігрів будинків та постачання гарячої води: послуга чи продукція власного виробництва?

Житлово-комунальне підприємство має власні котельні для обігріву будинків та подачі гарячої води. Чим вважається здійснення таких операцій для споживачів: наданням послуг чи продажем продукції власного виробництва? Якими проведеннями відобразити реалізацію?

Відповідно до ст. 1 Закону «Про теплопостачання», теплова енергія - товарна продукція, що виробляється на об’єктах сфери теплопостачання для опалення, підігріву питної води, інших господарських і технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі-продажу.

Разом з тим, відповідно до ст. 5 Закону про ЖКП, до житлово-комунальних послуг належать в тому числі комунальні послуги:

  • постачання теплової енергії, 
  • постачання гарячої води тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про ЖКП, виконавцями комунальних послуг є:

  • послуги з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація;
  • послуги з постачання гарячої води - суб’єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.

Тобто, теплова енергія для виробника є товарною продукцією, але споживачеві передається не сама ця продукція, а підігріта зазначеною продукцією вода (див. Лист НКРЕКП від 24.03.2015 р. №2713/15/61-15). Таким чином, споживач отримує не товарну продукцію, а послугу.

З точки зору ДКПП, підприємство здійснює діяльність за кодом 35.30.1 «Пара та гаряча вода; постачання пари та гарячої води».

З наведеного випливає, що в бухобліку підприємства, яке має власні котельні, здійснення господарських операцій з обігріву будинків та подачі гарячої води повинне відображатися як надання послуг. Тобто, дохід від наданих послуг показується на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». А собівартість цієї продукції відображається на субрахунку 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг».

Таким чином, виробнича собівартість зазначених послуг накопичується на рахунку 23 (Дт 23 Кт 13, 20, 63, 651, 661, 91), а в кінці звітного періоду (місяця) списується на собівартість реалізації (Дт 903 Кт 23). Як правило, залишку незавершеного виробництва зазначених послуг немає. Тобто, вся вироблена теплова енергія, використана для підігріву, передається споживачам.

Собівартість послуг визначається в загальному порядку згідно з П(С)БО 16.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    Сьогодні 15:233
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024161
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202455
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202425
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202448