Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Дисконтування довгострокового кредиту, який взято за ставкою 16% річних

Підприємство отримало 18.06.2018 р. довгостроковий кредит в сумі 15 475 000,00 грн на фінансування будівництва, з терміном погашення 17 червня 2023 року під 16% річних. Чи потрібно дисконтувати дану заборгованість і якщо так, то як правильно зробити розрахунок?

Ставка дисконту згідно з П(С)БО 28 базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства.

Звичайно ж, найбільше питання, яке виникає при дисконтуванні кредитів/позик, — це ставка дисконту. Схиляємося до того, що у випадку з банківськими кредитами правильно було б узяти до уваги поточну ринкову ставку (допоможе в цьому інформація із сайту НБУ, де можна дізнатися середню вартість довгострокових кредитів банків). Але й у цьому випадку точної відповіді, яку ставку брати, все ж таки немає. Вона для кожного випадку індивідуальна.

На сьогодні позиція ДПС щодо ставки дисконту така: це середня річна облікова ставка рефінансування НБУ 1.

Якщо фактичні відсотки за кредитом визначені на рівні ринкових, то дисконтувати такий кредит не треба. Адже фактично теперішня вартість кредиту відповідатиме номінальній.

До речі, колись до цього приходили податківці у статті «Витрати на позики: нюанси міжнародного обліку» у «Віснику» №22/2015.

Якщо ж відсотки нижчі від ринкових, потрібно визначити теперішню вартість та дисконт.

Дані НБУ про будь-які ставки  можна знайти тут>>

Тож, навіть, якщо за ставку дисконтування обирати бажану податківцями середню річну облікову ставку рефінансування НБУ, то дисконтувати заборгованість за кредитом та відсотками не потрібно, якщо ставка у 16% вища за ринкову ставку за аналогічними кредитами.

Або ж  платник податку може провести самостійно аналіз й визначити ринкову ставку за аналогічним кредитом і якщо вона також буде на рівні 16% (чи відхилення буде 5% від номінальної вартості заборгованості), то також дисконтувати не потрібно. Радимо скласти бухдовідку, у якій визначити вибрану ставку дисконтування (зазначити ставку, діючу на дату отримання кредиту) й привести висновок, що кредит взято під ринкову ставку, а отже, він не підлягає дисконтуванню.  До довідки бажано прикріпити інформацію щодо знайденої ринкової ставки.

Додатковим аргументом на користь того, що ставка 16% є ринковою, буде той факт, наприклад, що кредит був взятий у банку за загальними умовами кредитування цього банку, тобто це була не індивідуальна кредитна ставка саме для цього підприємства, а ставка, визначена банком для всіх аналогічних клієнтів.

Детальніше про дисконтування кредитів ми писали тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 36 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Кредиты , Учет , Дисконтирование

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме