• Посилання скопійовано

Авто, взяте у фінлізинг, потрапило в ДТП: правила обліку

За договором фінлізингу укладено договір страхування авто. Лізингодавець сплачує страхові внески, а орендар їх відшкодовує (сплачує лізингові платежі). За договором страхування є франшиза – 1%. Після ДТП орендар звернувся до страхової компанії з заявою, яка направила його на СТО. СТО виставило рахунки за ремонт на дві компанії: на орендаря в сумі франшизи, і на лізингодавця в сумі, яку компенсує страхова. Що з обліком?

Почнемо з самого початку.

Лізингодавець сплачує страхові внески за договором страхування. Облік таких внесків здійснюється в залежності від періодичності їх сплати. Наприклад, якщо страхові платежі здійснюють одноразово, а відносять до кількох звітних періодів, у бухгалтерському обліку витрати орендаря на страхування автомобіля відображають за дебетом рахунка 39 «Витрати майбутніх періодів» та кредитом рахунка 65 «Розрахунки за страхуванням» (до якого можна відкрити окремий субрахунок). Надалі витрати з рахунка 39 лізингодавець списує пропорційно до складу витрат звітного періоду згідно з вимогами П(С)БО 16 на субрахунок 949 (або 23, якщо надання авто в фінлізинг є основною діяльністю лізингодавця, див. лист Мінфіну від 30.07.2008 р. №31-34000-20-10/29614).

Орендар, який відшкодовує ці витрати на страхування у складі лізингових платежів, відображає їх проведенням Дт 952 Кт 684 (685).

Тепер стався страховий випадок.

  1. Страхова компанія оплачує частину робіт з ремонту авто на користь лізингодавця. Але авто вже перебуває на балансі у орендаря. Як відобразити цей платіж в цьому випадку?

Перш за все, слід зазначити, що витрати на будь-який ремонт ОЗ, як поточний, так і капітальний, відображаються у складі поточних витрат (п. 15 П(С)БО 7).

Але якщо і рахунок, і акт щодо виконаного ремонту СТО надає лізингодавцю, орендар не матиме первинних документів, щоб відобразити ці витрати.  Відповідно, орендар не оплачує ці витрати, а СК їх оплачує на користь лізингодавця. Отже, в обліку орендаря ці витрати не відображаються. Дохід при цьому теж не виникає, адже такий порядок страхування був передбачений договором страхування та фінлізингу.

Що відбуватиметься в обліку у лізингодавця? Він ці витрати (на підставі акту від СТО) віднесе до витрат, пов’язаних із орендою (Дт 23 або 949 Кт 631). При цьому сам лізингодавець їх оплачувати не буде, це зробить СК. Отже, за фактом визнання СК обов’язку таку оплату здійснити, лізингодавець повинен буде визнати дохід: Дт 377 Кт 719. А потім, за фактом отримання актів, зробити залік: Дт 631 Кт 377.

  1. Частину витрат з ремонту оплачує орендар. Як відображається в обліку цей платіж?

Такі роботи з ремонту відображаються в бухгалтерському обліку орендаря в звичайному порядку. Тобто, за дебетом рахунку витрат, в залежності від напрямку використання авто (Дт 23, 91-94) і кредитом 631. Оплата цих робіт відображатиметься проведенням Дт 631 Кт 311.

Тобто, все, що орендарю потрібно, це акт виконаних робіт від СТО та банківська виписка про їх оплату.

Чи зміниться в результаті цих операцій первісна вартість авто? Як бачимо, ні.

Чи треба переглядати вартість такого авто на дату балансу чи на дату ДТП? Теж ні, якщо це не передбачено обліковою політикою орендаря. Річ у тім, що порядок проведення переоцінки ОЗ визначено у П(С)БО 7 та Методрекомендаціях №561. Відповідно до п. 16 П(С)БО 7 та п. 34 Методрекомендацій №561 підприємство може переоцінювати об’єкт ОЗ, якщо залишкова вартість такого об’єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. Поріг такої суттєвості якраз і встановлюється в обліковій політиці підприємства.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік зміни статутного капіталу та переведення внеску в додатковий капітал
    Підприємство у 2023 році отримало від засновника (селищної ради) автогрейдер вартістю 2 500 000 грн як внесок до статутного капіталу. Нараховано 400 000 грн амортизації, але дохід на суму амортизації не визнавався. Зараз засновник вирішив зменшити статутний капітал на вартість грейдера, перевівши цей внесок до додаткового капіталу. Які бухгалтерські проведення необхідно зробити та як вирішити питання з доходом, зокрема, за минулі періоди, що вплинуло на збитковість?
    15.07.2025172
  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202535
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202566
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202521
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025384