Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Зміна строку використання ОЗ: наслідки для податкової амортизації

Підприємство 01.07.2009 р. ввело в експлуатацію котельну установку (строк використання - 180 місяців). У 2018 р. було видано наказ на зміну терміну із 180 на 60 місяців. У бухобліку амортизація почала нараховуватися, виходячи з терміну 60 місяців. Чи можна в податковому обліку розраховувати амортизацію із нового строку?

ДФС у ІПК від 11.06.2018 р. №2563/6/99-99-15-02-02-15/ІПК зазначає, що ПКУ не передбачено зміни строку корисного використання об’єктів ОЗ, навіть у разі зміни цього строку в бухобліку.

Справді, прямої вимоги такого перегляду в разі зміни цього строку в ПКУ немає. Втім податківці вважають, що все не так просто.

Адже пп. 138.3.3 ПКУ передбачено порядок застосування строків корисного використання у разі розбіжності їх між бухгалтерським обліком та податковим обліком. А саме таку розбіжність в результаті перегляду строків експлуатації в бухобліку ми цілком можемо отримати.

Загальне правило таке:

  • у разі, коли строк корисного використання (експлуатації) активу в бухобліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ для відповідної групи, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) такого активу, встановлені в бухобліку;
  • у разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухгалтерському обліку менші, ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ.

Про це ми зазначали тут.

Таким чином, судячи із роз’ясненням ДФС в ІПК, дійсно в податковому обліку немає зміни строку користування як такого, втім слід зважати на норми щодо застосування мінімального строку користування в залежності від того, де такий строк визначений більше – в податковому обліку чи бухобліку.

Вважаємо, що це роз’яснення є універсальним до всіх ОЗ, як придбаним вже після 01.01.2015 р., так і до 01.01.2015 р. Будь-яких перехідних норм у цій ситуації у ПКУ немає.

Котельна установка обліковується на субрахунку 104 «Машини та обладнання», відповідно в податковому обліку відноситися до  групи 4 із мінімально допустимим строком корисного використання у 5 років, тобто у 60 місяців (пп. 138.3.3 ПКУ).

Оскільки у бухобліку новий строк амортизації становить 60 місяців й ці ж 60 місяців є мінімальним строком в податковому обліку для об’єкта ОЗ – котельної установки, то вважаємо, що відповідно до пп. 138.3.3 ПКУ для податкової амортизації також застосовується строк у 60 місяців.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 43 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Екатерина Калашян
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Амортизация , Основные средства , Учет

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Комментарии: 3

Новости по теме

Консультации по теме