• Посилання скопійовано

Відповідальність керівника та головбуха — лише за період перебування на посаді

Головний бухгалтер і директор приступили до використання своїх обов'язків 01.04.2016 р. У травні 2016 р. відбулася перевірка за 2013-2015 р., за результатами якої нараховані штрафи і виникла чимала відповідальність за помилки в обліку. Хто має бути притягнутий до відповідальності (минулий чи сьогоднішній головний бухгалтер і директор)?

Як відомо, в Акті перевірки у п. 2.2 розділу 2 “Загальну положення” зазначається наступне:

«У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність ТзОВ «....» були (є):

Директор: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначений на посаду директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.);

Головний бухгалтер: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначена на посаду згідно з наказом від  __.__.20___р. №___).”

У разі, якщо за період, що перевіряється (2013-2015 роки, як це вказано у запитанні), були два керівники та два головних бухгалтери, то п. 2.2 розділу 2 “Загальну положення” Акта перевірки заповнюється з врахуванням періоду перебування на посаді попередніх керівника та головбуха та діючих на момент підписання Акта перевірки, а сам:

«У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність ТзОВ «....» були (є):

Директор: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до 01.04.2016 р. (звільнений з посади директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.). 

.......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з 01.04.2016 р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначений на посаду директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.). ;

Головний бухгалтер: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до 01.04.2016 р. (звільнена з посади згідно з наказом від  __.__.20___р. №___). 

.......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з 01.04.2016 р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначена на посаду згідно з наказом від  __.__.20___р. №___).”

Загалом, головний бухгалтер відповідає за ведення обліку згідно з вимогами законодавства, а за правильну організацію обліку відповідальність несе керівник установи (ч. 2 і 3 ст. 8 Закону про бухоблік). 

Свого часу, Мінпраці у листі від 02.11.2006 р. №309/13/133-06 нагадало, що службовими (тобто посадовими) особами, які постійно здійснюють функції представників влади, а також постійно обіймають на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форм власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, вважаються особи, перебування яких на посаді не обмежується певним строком (призначені на посаду на невизначений строк). А службовими особами, які тимчасово виконують такі функції, а також тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, є особи, перебування яких на посаді обмежується певним строком. Перебування службової особи на посаді (постійне або тимчасове) оформляється відповідним наказом. 

Отже,  керівник та головний бухгалтер є  посадовими особами та несуть відповідальність у відповідності до вимог ст. 130-136 Кодексу законів про працю як посадові особи за порушення, які вчинені до прийняття їх на відповідну посаду на підприємстві. Те ж саме стосується й адміністративної та кримінальної відповідальності за результатами проведеної фіскальними органами перевірки за попередні періоди.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273