• Посилання скопійовано

Відповідальність керівника та головбуха — лише за період перебування на посаді

Головний бухгалтер і директор приступили до використання своїх обов'язків 01.04.2016 р. У травні 2016 р. відбулася перевірка за 2013-2015 р., за результатами якої нараховані штрафи і виникла чимала відповідальність за помилки в обліку. Хто має бути притягнутий до відповідальності (минулий чи сьогоднішній головний бухгалтер і директор)?

Як відомо, в Акті перевірки у п. 2.2 розділу 2 “Загальну положення” зазначається наступне:

«У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність ТзОВ «....» були (є):

Директор: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначений на посаду директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.);

Головний бухгалтер: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначена на посаду згідно з наказом від  __.__.20___р. № ___).”

У разі, якщо за період, що перевіряється (2013-2015 роки, як це вказано у запитанні), були два керівники та два головних бухгалтери, то п. 2.2 розділу 2 “Загальну положення” Акта перевірки заповнюється з врахуванням періоду перебування на посаді попередніх керівника та головбуха та діючих на момент підписання Акта перевірки, а сам:

«У періоді, за який проводилась перевірка, відповідальними за фінансово-господарську діяльність ТзОВ «....» були (є):

Директор: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до 01.04.2016 р. (звільнений з посади директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.). 

.......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з 01.04.2016 р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначений на посаду директора згідно з протоколом зборів засновників ТзОВ „…..” за №___ від __.__.20___р.). ;

Головний бухгалтер: .......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з  __.__.20___р. (дата прийняття на посаду) до 01.04.2016 р. (звільнена з посади згідно з наказом від  __.__.20___р. № ___). 

.......ПІБ...... (ДРФО ________), за період з 01.04.2016 р. (дата прийняття на посаду) до дня підписання акта перевірки (призначена на посаду згідно з наказом від  __.__.20___р. № ___).”

Загалом, головний бухгалтер відповідає за ведення обліку згідно з вимогами законодавства, а за правильну організацію обліку відповідальність несе керівник установи (ч. 2 і 3 ст. 8 Закону про бухоблік). 

Свого часу, Мінпраці у листі від 02.11.2006 р. №309/13/133-06 нагадало, що службовими (тобто посадовими) особами, які постійно здійснюють функції представників влади, а також постійно обіймають на підприємствах, в установах або організаціях незалежно від форм власності посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, вважаються особи, перебування яких на посаді не обмежується певним строком (призначені на посаду на невизначений строк). А службовими особами, які тимчасово виконують такі функції, а також тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов'язків, є особи, перебування яких на посаді обмежується певним строком. Перебування службової особи на посаді (постійне або тимчасове) оформляється відповідним наказом. 

Отже,  керівник та головний бухгалтер є  посадовими особами та несуть відповідальність у відповідності до вимог ст. 130-136 Кодексу законів про працю як посадові особи за порушення, які вчинені до прийняття їх на відповідну посаду на підприємстві. Те ж саме стосується й адміністративної та кримінальної відповідальності за результатами проведеної фіскальними органами перевірки за попередні періоди.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Чи може Держпраці накладати штрафи при перевірці протягом або після закінчення воєнного стану?
    Чи може Держпраці при перевірці, зараз або після закінчення воєнного стану, накласти штрафи за неправильне нарахування відпускних, які припадають на період дії воєнного стану?
    26.04.2024512
  • Період для виплати зарплати у ФОПа: штрафи
    Якщо у ФОП є наказ про виплату зарплати 15 і 30 (31) числа місяця, чи є він аргументом при перевірці? Зарплата за березень 2024 р. була виплачена 29.03.2024 р., а зарплата за І половину квітня буде виплачена 15.04.2024 року (це вже 17 днів). Це буде порушенням строків виплати? Які можуть бути штрафні санкції?
    15.04.20241181
  • Відповідальність за несвоєчасну виплату компенсації працівникам
    У зв'язку з військовою агресією рф підприємство з 01.04.2022 р. призупинило дію трудових договорів з працівниками. При бажанні працівників звільнитися підприємство звільняє працівників, але компенсацію за невикористані дні відпустки не виплачує через відсутність коштів. Яка відповідальність підприємства за невиплату компенсації за невикористану відпустку?
    01.04.20241 138
  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20242 550
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.2024105