Відповідно до пп. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн грн (без урахування податку на додану вартість), зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
Форма Звіту про контрольовані операції (далі — Звіт) та Порядок його складання затверджено Наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. №8.
У разі якщо платником податку виявлено, що у раніше поданому Звіті інформація надана не в повному обсязі, містить помилки або недоліки, такий платник податків має право подати Звіт з позначкою «уточнюючий» у разі його подання після 1 травня року, що настає за звітним (п. 3 Порядку складання Звіту).
Згідно з п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу невключення до Звіту інформації про всі здійснені протягом звітного періоду контрольовані операції (далі — КО) відповідно до вимог п. 39.4 ст. 39 Кодексу тягне за собою накладення штрафу у розмірі 1% суми контрольованих операцій, не задекларованих у поданому Звіті, але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за всі незадекларовані КО.
Сплата таких фінансових санкцій (штрафів) не звільняє платника податку від обов’язку подання Звіту.
Таким чином, штрафна санкція у розмірі 1 % суми КО, не задекларованих у поданому Звіті (але не більше 300 розмірів мінімальної заробітної плати), застосовується за кожний встановлений факт недекларування таких операцій у поданому раніше Звіті незалежно від застосування попередніх санкцій.
У разі якщо платником податків подано уточнюючий Звіт за 2015 р., у якому відображено нові КО та сплачено штрафні санкції у максимальному розмірі, що становить 300 розмірів мінімальної заробітної плати, а надалі ще виявлено помилки (пов’язані із недекларуванням КО) і подано нові уточнюючі звіти за цей звітний період, у яких відображено нові КО, платник податків зобов’язаний сплатити штраф у розмірі 1 % суми операції, не задекларованої у раніше поданих звітах, у тому числі уточнюючому (але не більше 300 розмірів мінімальних заробітних плат).
Водночас відповідно до Методрекомендацій щодо ведення форм оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджених наказом ДФС України від 10.04.2015 р. №267, нарахування штрафних санкцій за кодом бюджетної класифікації 21081100 та облік платежу в оперативній звітності за надходженням, наявністю податкового боргу або переплати передбачено у формі №6 лише за матеріалами перевірок. Нарахування штрафних санкцій за кодом бюджетної класифікації 21081100, сплачених платником податків самостійно, та облік платежу в оперативній звітності здійснюються за формою №25 (Реєстр надходження та повернення платежів).
Отже, у разі самостійного подання платником податків Звіту (уточнюючого Звіту) після закінчення граничного терміну, встановленого для його подання, рішення про проведення перевірки доцільно приймати за результатами отримання інформації щодо відсутності самостійної сплати платником податку штрафу, передбаченого п. 120.3 ст. 120 Податкового кодексу.