• Посилання скопійовано

Закрити підприємство, яке не працювало, можна шляхом мовчазної згоди

Заплановано закрити підприємство, яке з часу його відкриття (2006 р.) не працювало, і відповідно у податкову та статистику здавали лише "пустушки". За директора також не здавали звіти до ПФУ та не сплачували податки. Чи загрожують штрафи при закритті підприємства?

В ситуації, що склалась на вашому підприємстві, є три проблеми:

1) керівник, відомості про якого включаються до ЄДР, вважається працівником підприємства зі всіма наслідками щодо з\п та податків,

2) неподача звітності до ПФУ говорить про те, що підприємство не стало на облік ні в ПФУ, ні в соцфондах — відповідно без штрафів не обійтись,

3) без позапланової перевірки податковими органами не обійтись: призначення перевірки у разі ліквідації юрособи - це вимога закону, яка не залежить від наявності чи відсутності діяльності юрособи (пп. 78.1.7 ПКУ). Хоча, при відсутності діяльності перевірка може бути “формальною” - адже будь-які нарахування ПЗ з податків та зборів можливі лише за останні 1095 днів діяльності (існування) підприємства.

Якщо все ж таки прийнято рішення закрити підприємство, то з огляду на відсутність діяльності з 2006 року цілком можливо скористатись процедурою ліквідації “за принципом мовчазної згоди”.

Принцип мовчазної згоди у сфері державної реєстрації - принцип, згідно з яким державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення або про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням (ст.1 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", від 15.05.2003 р N 755-IV (далі - Закон № 755)).

Для цього в загальному слід вчинити так:

1. юрособа припиняється за рішенням засновника(ів). Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 755, для внесення до Єдиного державного реєстру (далі - ЄДР) запису про рішення щодо припинення юрособи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

2. повідомлення про внесення запису до ЄДР щодо прийняття рішення засновників (учасників) юрособи про припинення такої юрособи публікується у спеціалізованому друкованому ЗМІ (Бюлетень державної реєстрації) протягом 10 робочих днів з дня занесення в ЄДР запису про прийняте юрособою рішення щодо припинення (ст. 22 Закону № 755).  Плата за публікацію повідомлень не справляється.

3. далі діє державний реєстратор - держреєстратор повідомляє органи ДПС, ПФУ про припинення юрособи. У разі інформування держреєстратора про неможливість проведення перевірки, органам ДПС та ПФУ надається два місяці для того, щоби повідомити або про проведення позапланової перевірки, або про наявність заперечень проти  її проведення за наявності обґрунтованих обставин.

4. якщо податковий орган та ПФУ не зможуть провести перевірку або не повідомлять вчасно державного реєстратора про (не)проведення перевірки, підприємству слід звертатись до держреєстратора із реєстраційною карткою на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації або на підставі судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством (Форма N 7), де й вказати, що особа припиняється шляхом мовчазної згоди.

Правда, в описаному випадку все буде залежати від податкового органу (порядок проведення перевірки визначений у п. 11.3 Порядку обліку платників податків, затв. Наказом Мінфіну від 09.12.2011 N 1588) та ПФУ, якій проводитиме перевірку згідно п.5 Порядку взяття на облік та зняття з обліку в органах ПФУ платників ЄСВ (Постанова правління ПФУ 27.09.2010 N 21-6).

Водночас, ця консультація написана в умовах проведення адміністративної реформи у податкових органах, ПФУ та митної служби - Закон України від  4 липня 2013 року N 404-VII щодо передачі повноважень контролю сплати ЄСВ до регіональних управлінь Міністерства доходів та зборів набрав чинності з 11.08.2013 року.

Насьогодні ще не відомо, яким чином та ким саме (ПФУ чи регіональними управліннями Міндоходів) буде проводитись перевірка у разі ліквідації юридичних осіб після повідомлення органів Міндоходів та ПФУ держреєстратором про приняття рішення юрособою про припинення.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Період для виплати зарплати у ФОПа: штрафи
    Якщо у ФОП є наказ про виплату зарплати 15 і 30 (31) числа місяця, чи є він аргументом при перевірці? Зарплата за березень 2024 р. була виплачена 29.03.2024 р., а зарплата за І половину квітня буде виплачена 15.04.2024 року (це вже 17 днів). Це буде порушенням строків виплати? Які можуть бути штрафні санкції?
    15.04.2024831
  • Відповідальність за несвоєчасну виплату компенсації працівникам
    У зв'язку з військовою агресією рф підприємство з 01.04.2022 р. призупинило дію трудових договорів з працівниками. При бажанні працівників звільнитися підприємство звільняє працівників, але компенсацію за невикористані дні відпустки не виплачує через відсутність коштів. Яка відповідальність підприємства за невиплату компенсації за невикористану відпустку?
    01.04.20241 097
  • Відповідальність за несвоєчасну утилізацію шин
    Підприємство протягом 2017 – 2023 років придбавало, використовувало і списувало шини для автомобілів, які використовувало у власній діяльності. Списані шини тимчасово зберігаються на території підприємства. Але договору на утилізацію із спеціалізованим підприємством не було. В 2024 році такий договір буде укладено. Чи виникає необхідність сплачувати екоподаток?
    25.03.20242 436
  • Який штраф може бути в разі нереєстрації адреси нової торгової точки?
    Під час податкової перевірки виявлено, що в чеку РРО адреса торговельної точки вказана правильно, але до податкової служби інформацію про таку нову торгову точку не подали (у формах №20-ОПП, №1-РРО). Який штраф загрожує?
    26.02.202493
  • Яка відповідальність за сплату ПДФО не за місцем роботи підрозділу?
    Підприємство зареєстровано в Києві, а діяльність веде в Броварах. Сплачує ПДФО та подає звітність за місцем реєстрації – у Києві. Які можуть бути наслідки цього?
    06.02.20249333