• Посилання скопійовано

Відповідальність за неоплату Е-лікарняного, якщо працівник цей час відпрацював

Працівник у вихідний день звернувся до лікаря, на підставі чого був створений Е-лікарняний. Роботодавця про це не повідомив і продовжував працювати. Роботодавець повністю оплатив відпрацьований час та відобразив в об’єднаній звітності. Чи передбачена відповідальність роботодавця за те, що Е-лікарняний не сплачено?

Відповідно до ст. 30 Закону №1105, матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхового випадківу (ч. 1 ст. 22 Закону №1105).

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону про оплату праці, працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.

Отже, із зазначеного видно, що законодавством не передбачено можливості виходу на роботу під час тимчасової непрацездатності. Як і не передбачено одночасної виплати заробітної плати та допомоги по тимчасовій непрацездатності за один і той самий період, тому працівник, за дні, відпрацьовані під час тимчасової непрацездатності може отримати або заробітну плату, або допомогу з тимчасової непрацездатності.

Про це також зазначалося у листі Мінсоцполітики від 09.08.2018 р. №174/0/148-18.

Оскільки допомога по тимчасовій непрацездатності є компенсацією втраченого заробітку за час лікарняного, а працівник не попередив роботодавця про відкриття Е-лікарняного та ходив на роботу, то йому мала виплатитися лише зарплата згідно з табелем робочого часу.

Тож, у ситуації, що сталася, комісія (уповноважений) із соціального страхування по підприємству може прийняти рішення, що це є порушенням режиму та відмовити в призначенні такої допомоги.

Крім того, враховуючи те, що працівник не скористався своїм правом перебувати вдома на лікарняному, цей час відпрацював, працівник може написати заяву, у якій пояснить, чому не перебував на лікарняному, скажімо, наприклад, "звернувся до лікаря через погане самопочуття за консультацією та вийшов на роботу, бо не знав про відкриття Е-лікарняного".

Законодавством передбачено відповідальність як роботодавців, так і застрахованих осіб про порушення законодавства про оплату праці та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема, порядку використання страхових коштів та незаконне їх одержання.

Якщо в подальшому, при перевірці спеціалістами ФСС буде виявлено, що в період тимчасової непрацездатності працівник виходив на роботу (що буде видно в табелі обліку робочого часу), то ви повинні будете повернути фінансування за весь період тимчасової непрацездатності із штрафом 50% такої суми (ч. 6 ст. 15 Закону №1105).

Тож, коли роботодавець не подасть заяву-розрахунок за даним Е-лікарняним, оскільки вже виплачено заплату, то йому вищезазначений штраф не загрожує.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3263