Головна Усі консультації Право і відповідальність Відповідальність, санкції і штрафи

Які штрафні санкції можуть бути застосовані за перевищення ліміту каси?

У роздрібному магазині протягом 2 днів було перевищено ліміт каси. На третій день вся поднадлімітна готівка була здана до банку. Які штрафні санкції можуть бути застосовані до магазину?

Запитання:

Магазин роздрібної торгівлі - режим роботи з 7:00 до 23:00. Є каса магазину (підрозділу) і є 2 РРО. Ліміт каси магазину - 14 000 грн. Розмінна монета в кожному РРО по 2000 грн в кожному.

1 березня - виручка за двома РРО склала 14000 грн (службове вилучення з РРО в 23:00). Разом: 14 000 залишок на кінець дня в касі магазину і 4000 розмінної монети в 2-х РРО.

2 березня  - залишок на початок дня в касі 14 000 і 4000 розміну в 2-х РРО. Протягом дня магазин наторгував ще 14 000 грн. Службове вилучення з РРО проведено о 23:00. Залишок на кінець дня 28000 в касі і 4000 розмінної монети в РРО.

3 березня - залишок на початок дня 28000 в касі і 4000 розміну в РРО. О 11:00 з каси здано в банк 28 000 грн. На кінець дня  0 в касі (торгівлі не було) і 4000 в РРО.

Чи буде виникати переліміт в касі, за який можливе застосування штрафних санкцій? Чи потрібно розраховувати ліміт окремо на кожен РРО? Як правильно розрахувати ліміт каси для магазину в якому є і РРО та каса? Чи входить розмінна монета в залишок коштів по касовій книзі на кінець дня і чи враховується вона при визначенні переліміту каси?

 

Відповідь:

Відповідно до пп. 16 п. 3 Положення №148, ліміт залишку готівки в касі - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час та забезпечити роботу на початку наступного робочого дня. Відповідно до п. 14 Положення №148, банкам і фізичним особам-підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.

Порядок визначення строків здавання готівкової виручки (готівки) та ліміту каси регламентовано розділом V  Положення № 148.

Відповідно до п. 50 Положення №148, підприємство затверджує внутрішніми документами установлений ліміт каси. Для відокремлених підрозділів ліміт каси установлюється і доводиться до їх відома відповідним внутрішнім документом підприємства - юридичної особи. Докладніше про це ми писали тут.

Зокрема, п. 50 розд. V Положення №148 визначено, що підприємство на підставі Положення №148 та з урахуванням особливостей роботи зобов’язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси підприємства та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений договором банківського рахунку та не враховується готівка, унесена через платіжні пристрої, що належать небанківським фінансовим установам. Тут звертаємо увагу на те, що у договорі з банком повинен бути визначений строк здавання готівкової виручки, з урахуванням вимог п. 48 Положення №148. Як правило, цей строк може становити щодня або наступного дня після надходження готівки до каси.

На підприємствах з відокремленими підрозділами може бути декілька кас:

  • каса самого підприємства (головна каса);
  • каси відокремлених підрозділів (магазинів тощо);
  • місця проведення розрахункових операцій із застосуванням РРО, якщо в підрозділі немає окремо відведеного місця під касу (лист НБУ від 04.10.07 р. № 11-115/3693-10119). 

Якщо в одному магазині використовують декілька РРО, то ліміт каси  установлюється в цілому на цей підрозділ (магазин), а не на кожний РРО (лист НБУ від 22.11.06 р. №11-115/4301-12445). Залишки готівки в кожному РРО та в касі  магазину в загальній сумі не повинні перевищувати ліміт каси, встановлений для цього магазину.

Якщо ліміт каси магазину встановлено в розмірі 14000 грн, то загальний залишок всієї готівки в обох РРО не повинен перевищувати цей ліміт. Поняття «розмінна монета» окремо не визначено у Положенні № 148. Розмінні монети згадуються у визначенні готівки (пп. 3 п. 3 Положення № 148). Тож розмінна монета – це звичайний залишок готівки в касі і вона включається до ліміту залишку готівки в касі.

Таким чином, за умовами запитання:

  • На кінець дня 1 березня залишок готівки в касі магазину та в РРО становить 18000 грн, що перевищує ліміт каси магазину на 4000 грн;
  • На кінець дня 2 березня залишок в касі магазину та в РРО становить 32000 грн, що перевищує ліміт каси магазину на 18000 грн;
  • На кінець дня 3 березня залишок в касі магазину та в РРО становить 4000 грн, що не перевищує ліміт каси магазину;
  • Готівкову виручку до банку було здано лише на третій день, тобто є факти порушення строків здавання виручки 1 та 2 березня.

З 23 червня 2019 року скасовано Указ №436/95, який передбачав фінансові штрафи за порушення касової дисципліни, в тому числі і за перевищення ліміту каси – див. нашу новину тут.

Проте залишається адміністративний штраф за несвоєчасне здавання виторгу до банку: докладніше про це ми писали тут. Таким чином, фінансовий штраф за перевищення ліміту каси вже не загрожує, але є адмінштраф за ст. 164-4 КУпАП. 

Відповідно до ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП підвідомчі суду (судді).

Відповідно до ст. 222 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 164-4 КУпАП, розглядають органи Національної поліції.

Порушення строку здавання виручки до банку – це не триваюче порушення, тож адмінштраф може бути накладений органами поліції не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення. Про проблеми застосування адмінштрафу за ст. 164-4 КУпАП МВС писало ще у 2008 році у листі від 19.06.2008 р. №12/6-1354. Тож можна зробити висновок, що ймовірність накладення адмінсанкцій органами поліції за несвоєчасне здавання виручки протягом двох місяців з дня вчинення правопорушення практично нульова.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Відповідальність, санкції і штрафи
Теги:
Відповідальність , Каса , Штрафи , Банки , Готівка

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі