• Посилання скопійовано

Штраф за невідшкодування до Пенсійного Фонду пільгових пенсій

Підприємство протягом 1995-2012 рр. мало атестовані робочі місця за 1 та2 списком (пільговий стаж). Підприємство оплачувало пільгову пенсію, але в даний момент підприємство не працює і не має можливості здійснювати оплату пільгової пенсії, а ПФУ вимагає щомісячних оплат. Чи передбачена відповідальність і яка за несплату пільгових пенсій?

Механізм відшкодування підприємствами витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, полягає у тому, що відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону №1058, підприємства зобов’язані відшкодовувати органам ПФУ витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно із Законом №1788, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку. 

Відповідно до абз. 4 п. 1 ст. 2 та абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону №1058, суб’єкти підприємницької діяльності, фізичні особи – підприємці, які використовують працю найманих працівників, крім платників, віднесених до IV групи платників єдиного податку, що визначені у пп. 4 п. 291.4 ПКУ, відшкодовують ПФУ фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пп. "б"- "з" ст. 13 Закону №1788 до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058 за ставкою 100%. 

ПФУ у Закарпатській області роз'яснює, що витрати відшкодовують підприємства незалежно від форми власності та господарювання. Якщо особа має стаж, що дає право на призначення цих пенсій на кількох підприємствах, витрати покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується для визначення частки в повному розмірі, а з попередніх місць роботи він додається до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах.

Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до ПФ зазначену в розрахунку суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Слід враховувати, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Також зазначають, що інших джерел на фінансування зазначених пенсій у бюджеті ПФУ не передбачено. Своєю чергою, Пенсійний фонд вчасно і в повному обсязі виплачує пільгові пенсії і тому обов’язок підприємств – вчасно розрахуватися з ПФУ та не збільшувати борг.

Відповідно до ч. 11 ст. 106 Закону №1058,  виконавчі органи ПФУ за несвоєчасну виплату і доставку сум пенсійних виплат одержувачам або несвоєчасне зарахування їх на банківські рахунки пенсіонерів, або несвоєчасне повернення на банківські рахунки виконавчих органів ПФУ чи Накопичувального фонду сум коштів, не використаних для здійснення пенсійних виплат, за умови своєчасного і в повному обсязі їх фінансування, на організації, у тому числі банки, які здійснюють виплату і доставку пенсій, накладається штраф у розмірі своєчасно не виплачених, не доставлених чи не зарахованих або своєчасно не пове-рнених сум пенсійних виплат. 

Крім того, нараховується пеня передбачена ч. 10 ст. 106 Закону  №1058, з розрахунку 0,1% зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування (зарахування).

Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організа-ціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій. 

У разі оскарження страхувальниками, банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій, вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу ПФ або позову до суду. 

Рішення органу ПФУ про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. 

У разі, якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом 10 робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган ПФУ про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. 

Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3263