Відповідно до пп. «б» пп. 176.2 ПКУ особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, форму №1ДФ до податкової за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Відповідно до пп. 14.1.180 ПКУ, податковий агент щодо ПДФО - юридична особа (тощо), зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV ПКУ.
У додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Мінфіну №4, виплати на користь ФОП зазначені під кодом 157 «дохід, виплачений самозайнятій особі».
Це всі законодавчі підстави, за якими податковий агент (підприємство) зобов’язаний відображати виплати ФОП у формі №1ДФ.
Подібним чином консультує і податкова у своїх численних консультаціях.
Наприклад, можемо подивитися консультації податкової в ЗІР.
Наприклад, питання в підкатегорії 103.25, ЗІР: «Чи потрібно податковому агенту в податковому розрахунку за ф. 1ДФ відображати виплату доходу на користь самозайнятих осіб (ФОП та осіб, що проводять незалежну професійну діяльність)?».
Податкова відповідає – потрібно.
Але є різні нюанси. Дивимося питання в підкатегорії 103.25, ЗІР: «Чи повинна ЮО відображати у податковому розрахунку за ф. №1ДФ виплати на користь ФОП, яка надала послуги відрядженому працівнику?».
Податкова відповідає – не повинна. Тому що підприємство всього лише відшкодовує витрати відрядженому, а не здійснює оплату безпосередньо самому ФОП.
Яка відповідальність загрожує за незазначення у формі №1ДФ виплати ФОП?
Відповідно до пп. 119.1 ПКУ:
- неподання,
- подання з порушенням встановлених строків,
- подання не в повному обсязі,
- з недостовірними відомостями або
- з помилками
форми №1ДФ, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до:
- зменшення та/або
- збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до
- зміни платника податку,
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень. А якщо на підприємство вже накладали протягом року цей штраф, але воно все рівно порушує, наступний штраф буде в розмірі 2040 грн.
Таким чином, відповідальність за незазначення виплати ФОПу у формі №1ДФ – 1020 грн.
Таким чином, у разі перевірки податкова буде застосовувати саме цей штраф.
Але якщо ми уважно прочитаємо наведені вище норми законодавства, то побачимо в них багато формальних зачіпок, використовуючи які підприємство може довести податковій про необов’язковість зазначати виплати ФОП у формі №1ДФ.
Наприклад, форму №1ДФ подають податкові агенти. А до останніх відносяться ті, хто нараховує, утримує та сплачує ПДФО. Так от при виплати ФОП підприємство не є податковим агентом, тому що ПДФО не нараховує, не утримує і не сплачує. А значить і зазначати ФОП у формі №1ДФ немає підстав.
Інший приклад. Згідно з пп. 119.1 ПКУ штраф застосовується, якщо:
1. помилки призвели до зміни податкового зобов’язання платника, чи
2. до зміни платника.
Щодо першого. За формальними ознаками, від того, що не зазначили виплати ФОП у формі №1ДФ, податкове зобов’язання ФОП не змінюється.
Щодо другого. Порушення буде, якщо фактично зазначили одного, а потрібно було іншого. Якщо ж взагалі не зазначали, то й такого поняття, як «зміна платника», не має місце.
Таким чином, за цими формальними ознаками, що ми навели, застосувати штраф в разі незазначення виплат ФОП в формі №1ДФ взагалі немає підстав.
Якщо справа дійде до суду, у підприємства є надія на виграш на свою користь. Приклад такої успішної справи – Постанова ВС від 19.02.2019 р. у справі №825/809/16.
У зв’язку із всім наведеним вище, рекомендації такі. За можливості, для уникнення зайвих суперечок з податковою, зазначати виплати ФОП у формі №1ДФ.
Якщо не зазначали і податкова накладає штраф – можна захищатися з допомогою тих аргументів, що ми навели.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити