• Посилання скопійовано

Перевірка Фонду з ТВП: які документи стануть об'єктами для ревізій?

Які документи перевірятимуться ФСС з ТВП під час перевірки? Чи є порушенням виплата за листками непрацездатності до отримання фінансування від Фонду ТВП із відшкодуванням понесених витрат пізніше отриманими від Фонду коштами? Які штрафи передбачені за таке порушення?

Як повідомляє  ФСС з ТВП, всі аспекти організації та проведення перевірок з питань соціального страхування передбачені Інструкцією №29, яка  набула чинності з 11.04.2011 року.

Об’єктами ревізій під час проведення контрольних заходів органами Фонду у страхувальників є:

  • протоколи засідань комісії (рішення уповноваженого) із соціального страхування підприємства;
  • заяви-розрахунки для фінансування матеріального забезпечення застрахованих осіб за кошти Фонду;
  • листки непрацездатності;
  • копії посвідчень осіб, які постраждали від аварії на ЧАЕС, учасників війни та інші документи, що підтверджують їх право на пільги щодо оплати листків непрацездатності;
  • трудові книжки та «Індивідуальні відомості про застраховану особу» (форма № ОК-7-з) - для обчислення тривалості страхового стажу;
  • табелі обліку використання робочого часу, графіки змінності;
  • розрахунково-платіжні відомості;
  • накладні по путівках, копії квитанцій щодо часткової оплати вартості путівок на санаторно-курортне лікування, сплачених через установи банків; журнал обліку путівок до санаторно-курортних закладів, зворотні талони або довідки про факт перебування в санаторно-курортному закладі;
  • відомості на видачу новорічних дитячих подарунків, накладні на отримання цих подарунків; копії свідоцтв про народження дітей, яким видано новорічні подарунки. 

Що стосується ситуації з виплати допомоги у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності (лікарняні) та допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами (декретні). Спочатку роботодавець отримує кошти від ФСС з ТВП і тільки після цього здійснює виплати працівникам. 

Такий порядок встановлено постановою ФСС з ТВП від 22.12.2010 р. № 26 (яка є чинною) і не діє він тільки щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності. Цю частину лікарняних роботодавець виплачує за рахунок власних коштів ( див. постанову КМУ від 26.06.2015 № 440). 

Якщо кошти на виплату зазначених вище видів допомоги підприємство виплачувало самостійно, а потім, після отримання фінансування, забирало їх собі як компенсацію понесених витрат, це пряме порушення правил фінансування. Адже в п. 9 Порядку № 26 сказано: після    надходження    суми коштів,  зазначеної  у заяві-розрахунку, на рахунок страхувальника, останній зобов'язаний здійснити  виплату  відповідного  матеріального   забезпечення. І в ст. 34 Закону №1105 зазначено, що страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Тобто, жодного відшкодування за рахунок цих коштів понесених роботодавцем витрат, законодавством не передбачено.

Таке порушення вважається нецільовим використанням коштів і призводить до наслідків, встановлених ч. 6 ст. 15 Закону №1105: у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50% такої суми. Звісно, накладатимуться штрафні санкції при перевірці за кожним нецільовомим використанням коштів окремо, і не застосовуватимуться ці штрафні санкції до тих коштів, які були використані правомірно і за цільовим призначенням. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Контролюючі органи і перевірки»