Головна Усі консультації Право і відповідальність Договірні відносини

Чи можна укладати договори на території України в іноземній валюті?

Чи може резидент України (ТОВ - юрособа) укладати договори в іноземній валюті з резидентом України (ТОВ - юрособа, ФОП тощо)? Яким чином має оформлюватися акт за таким договором? Чи можна лише в гривні?

Відповідно до ст. 189 ГКУ ціна в цьому Кодексі є виражена у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування.

Ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін.

Суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни.

В ч. 2 ст. 10 Закону «Про ціни і ціноутворення» зазначено, що ціни на товари, які призначені для реалізації на внутрішньому ринку України, установлюються виключно у валюті України, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, ратифікованими Україною, та постановами КМУ.

На сьогодні питання встановлення ціни внутрішньоукраїнських договорів в еквіваленті іноземної валюти є дискусійним. Чинне законодавство містить неузгодженості щодо регулювання порушеного питання.

Існує судова практика, яка вказує на можливість установлення грошового еквівалента ціни зобов'язань в іноземній валюті у господарських відносинах.

У іншому листі від 02.09.2014 р. № 3723-08/30327-07 Мінекономіки повідомляє, що згідно зі ст. 524  та 533 ЦКУ зобов'язання має бути виражене та виконане у грошовій одиниці України – гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.

Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Грошові зобов'язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб'єкти господарювання мають право проводити розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства. Виконання зобов'язань, виражених в іноземній валюті, здійснюється відповідно до закону (ч. 2 ст. 198 ГКУ).

Внутрішньодержавний обмін іншими товарами (послугами) має здійснюватись за цінами (тарифами), установленими у валюті України із перерахуванням імпортної складової частини ціни (тарифу) у національну грошову одиницю.

Відповідно до ст. 192 ЦКУ законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня.

Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.

Нацбанк у листі від 28.08.2014 г. №18-315/47707 щодо правомірності встановлення цін в іноземній валюті на території України повідомляє, що дотримуючись спільної політики Нацбанку та Кабміну, яка спрямована на дедоларизацію економіки, Нацбанк вважає, що формування, встановлення і застосування цін в Україні повинні здійснюватися виключно в гривнях.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Право і відповідальність / Договірні відносини
Теги:
Валюта , Договір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі