• Посилання скопійовано

Реєстрація фізособи суб’єктом підприємницької діяльності у листопаді: як звітувати?

27 листопада 2017 року фізособа зареєструвалася суб’єктом підприємницької діяльності. Чи включається листопад у річний звіт щодо ЄСВ? Чи потрібно сплачувати ЄСВ за листопад 2017 року?

Датою взяття на облік як платника єдиного внеску є дата внесення контролюючим органом запису щодо такого платника до реєстру страхувальників (про це свідчить абз. 2 ч. 2  п. ІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну 24.11.2014 р. №1162).

Дату реєстрації можна побачити у виписці із ЄДР, бо цей документ підтверджує взяття на облік платника податків. Окремого алгоритму реєстрації платником ЄСВ не існує: дата реєстрації суб’єктом підприємницької діяльності фактично збігається із датою реєстрації платником ЄСВ.

Отже, якщо суб’єкт підприємництва зареєстровано 27 листопада, то саме із цієї дати він є платником ЄСВ. Зверніть увагу: тут немає жодної прив’язки до того, чи повний, чи неповний місяць діяв суб’єкт господарювання. Навіть якщо реєстрація мала місце в останній робочий день місяця, цей місяць оплачується як такий, коли фізособа перебувала у статусі суб’єкта господарювання. 

Порядок нарахування, обчислення і сплати ЄСВ установлено Законом про ЄСВ та Інструкцією №449. Фізособи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування є платниками ЄСВ (пп. 3 п. 1 р.І Інструкції №449). 

За загальним правилом п.3 р.ІІІ Інструкції № 449 для фізосіб – «загальносистемників»  ЄСВ встановлюється у розмірі 22% суми оподатковуваного  ПДФО доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (для травня - листопада 2017 року ця сума становить 42100 грн, для грудня – 44050 грн). При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід/прибуток (3200 грн.*22% = 704 грн).

Обчислення сум єдиного внеску зазначеною категорією платників здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), вони здійснюють розрахунок ЄСВ за календарний рік до 10 лютого наступного року.

Для спрощенців ставка ЄСВ також становить 22%, але база оподаткування визначається по-іншому:  сума, що визначається такими платниками самостійно для себе, але не менше мінімального страхового внеску (3200 грн.*22% = 704 грн) і не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (ідентичні як і для «загальносистемника»). Граничний строк сплати ЄСВ «єдиноподатником» - 20 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ (за листопад, грудень 2017 року – до 19 січня 2018 року, бо 20 січня - вихідний).

Але можна сплачувати ЄСВ і помісячно у вигляді авансового платежу до 20 числа кожного місяця поточного кварталу (за листопад 2017 року – до 20 грудня 2017 року). Несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ буде коштувати підприємцю 20% своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ). 

Отже, незалежно від податкового статусу («загальносистемник» чи «єдинник») на якому є підприємець,  за листопад 2017 р. потрібно сплатити ЄСВ не менше 704 грн.

Оскільки листопад та грудень 2017 року є періодами функціонування суб’єкта господарювання, то при підготовці звітності з ЄСВ за 2017 рік дані місяці мають бути включені у звітність (навіть, якщо фактично підприємець у ці місяці не працював).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202430
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246762
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202446
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024341