• Посилання скопійовано

Чи потрібно сплачувати ЄСВ у разі припинення держреєстрації підприємця-"загальносистемника"

Підприємець-"загальносистемник" подав заяву про припинення державної реєстрації підприємницької діяльності 10.03.2017 р. Він не отримував доходів ані у 2016 р., ані у 2017 р. Чи потрібно йому сплачувати ЄСВ?

Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону України від 15.05.2003 р. №755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону України  від 08.07.2010 р. №2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Оскільки мінімальний внесок з 01.01.2017 року належить до сплати за кожний місяць календарного року, в тому числі за той місяць, в якому підприємець припинив свою реєстрацію, то такий підприємець, який втратив статус суб’єкта підприємницької діяльності з дати, вказаної у Держреєстрі (найімовірніше, це буде наступний день після 10.03.2017р.), має сплатити за січень, лютий та березень 2017 року мінімальний внесок з ЄСВ в сумі 704 грн.

У разі припинення діяльності фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані подати самі за себе Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі – Звіт) із зазначенням типу форми «ліквідаційна», де останнім звітним періодом буде період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (пункт 8 розділу ІІІ Порядку №435).

Термін сплати зобов’язань, визначених фізичною особою – підприємцем або особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, у Звіті з позначкою «ліквідаційний», настає в день подання такого Звіту, відповідно, єдиний внесок необхідно сплатити до дати подання Звіту включно (лист ДФСУ від 30.12.2016 р. №41658/7/99-99-13-02-01-17 "Про надання роз’яснення").

Сплачувати єдиний внесок за 2016 рік не потрібно.

Щодо перевірки органів ДФС, відповідно до пп. 78.1.7 ПКУ, якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, орган ДФС призначає позапланову (виїзну чи невиїзну) документальну перевірку.

Відповідно до п. 11.22 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому Наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. №1588, підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням. Дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.

Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених ст. 102 Податкового кодексу України.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»