Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Пенсії

Закон не передбачає зарахування до страхового стажу періодів за бажанням особи

В січні 2016 р. особа звернулась за призначенням пенсії. Чи має вона право відмовитись від зарахування до страхового стажу періоду роботи після 01.07.2000 р. з тим, щоб здійснити обчислення пенсії із зарплати за період роботи за 60 к.м. страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. та чи має право на застосування ст. 43 Закону про пенсійне страхування?

Визначення розміру пенсії здійснюється згідно зі статтями 27, 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон). При цьому, страховий стаж та коефіцієнт страхового стажу обчислюються відповідно до статей 24, 25 Закону, заробітна плата враховується за період страхового стажу, визначений статтею 40 Закону.

Так, згідно зі статтею 24 Закону страховий стаж, набутий з 01.01.2004 р. обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом, тобто на підставі записів, проведених у трудовій книжці, або на підставі інших документів, передбачених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Чинним законодавством не передбачено можливості зарахування чи не зарахування до страхового стажу відповідних періодів за бажанням особи.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону).

З огляду на зазначене та враховуючи положення абзацу 1 частини 1 статті 40 Закону:

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року відсутній страховий стаж (особа не працювала з 01.07.2000 року), то для обчислення пенсії буде враховано заробітну плату лише за будь-яких 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у особи не менше 60 місяців - підстав для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, немає. Пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати (доходу) за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку;

- у випадку, коли за даними системи персоніфікованого обліку тривалість страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року у особи менше  60 місяців – для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року на підставі довідки про заробітну плату та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року на підставі даних системи персоніфікованого обліку.

Водночас ПФУ повідомляє, що положення статті 43 Закону застосовувались при здійсненні перерахунків пенсій, призначених до 01.01.2004 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Джерело
Пенсійний фонд України
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Пенсії
Теги:
Заробітна плата , Пенсія

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі