Запитання: В компании есть сотрудники, которые годами не берут отпуск и не ходят в него. Может ли предприятие принудительно отправить сотрудника в отпуск при вариантах: 1 Если на предприятии есть график отпусков 2. Если на предприятии нет графика отпусков. Интересуем именно ситуация, когда работники целенаправленно не ходят в отпуск желая при увольнении в будущем получить все деньгами, а это большая нагрузка на бюджет.
Ответ: Порядок надання відпусток, передбачений КЗпП та спеціальним законом – Законом України «Про відпустки», – ґрунтується на тому, що вони надаються згідно з графіком, який затверджується адміністрацією за погодженням із профкомом та доводиться до відома всіх працівників. При цьому саме на адміністрацію покладається доведення до працівника дати початку відпустки, що узгоджується сторонами трудового договору в межах визначеного графіком терміну. З огляду на таке, якщо працівник не пише заяву про відпустку, підприємство зобов’язане в межах, визначених графіком відпусток, видати наказ про надання йому відпустки, ознайомити з ним працівника за два тижні і забезпечити виплату відпусткових (середньої заробітної плати за час відпустки) за три дні до її початку.
Надання відпустки – не право роботодавця, а обов’язок, і його виконання не залежить від звернення працівника. Так, згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки, забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом робочого року особам віком до вісімнадцяти років та працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами чи з особливим характером праці.
Відповідно до ч. 4 ст. 10 Закону про відпустки, щорічні основна та додаткові відпустки надаються працівникові з таким розрахунком, щоб вони були використані, як правило, до закінчення робочого року. Тож дані щодо початку і закінчення робочого року кожного працівника мають враховуватися при складанні графіка відпусток, а самі відпустки – надаватися згідно із затвердженим графіком. Відповідно, для відділу кадрів підставою для видачі наказу про надання відпустки є графік відпусток, який необхідно мати підприємству.
Відзначимо, що Мінсоцполітики в листі від 29.07.2015 р. №191/10/136-15 розцінює відсутність графіка відпусток як інше порушення законодавства про працю, за яке сьогодні встановлено відповідальність роботодавця – штраф за ст. 265 КзПП та адмінштраф за ст. 41 КпАП.