• Посилання скопійовано

Гарантійні виплати надаються тільки за основним місцем роботи

Представництво нерезидента, виробника обладнання, відправляє працівника для підвищення кваліфікації за кордон у головне підприємство. Які документи потрібно оформити в кадровому та бухгалтерському обліку? Які наслідки в бухгалтерському та податковому обліку?

Службова поїздка працівника за розпорядженням керівника від місця роботи до іншого населеного пункту є відрядженням (згідно із п.1 розділу І Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон). Але, як пояснив Мінфін у листі від 20.05.2013 р. №31-07230-16-27/15177, направлення працівника на навчання не є службовим відрядженням.

Гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки і навчання інших професій з відривом від виробництва, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. N 695 "Про гарантії і компенсації для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки, навчання інших професій з відривом від виробництва". 


 

Серед таких, встановлених державою гарантій працівника, є: 

а) збереження  середньої  заробітної плати за основним місцем роботи за  час  навчання;

б) оплата вартості проїзду працівника  до  місця  навчання  і назад;

в) виплата добових за кожний  день  перебування  в  дорозі  у розмірі, встановленому  законодавством  для службових відряджень.

г) відшкодування витрат,  пов'язаних з наймом житлового приміщення, провадиться  в порядку, встановленому законодавством для службових відряджень. 

Але ці гарантії (на відміну від гарантій, встановлених ст. 121 КЗпП України, для відряджених) надаються тільки за основним місцем роботи. 

Як в бухгалтерському, так і в податковому обліку витрати з надання таких гарантій відображаються на підставі відповідних документів: наказу про направлення на підвищення кваліфікації (із зазначенням місця і строків навчання, а також строків проїзду до місця навчання і назад), розрахункової відомості (де відображається нарахована середня зарплата працівника за час навчання), авансового звіту (у якому відображається сума добових і витрат, пов’язаних із наймом житла). При цьому у представництва нерезидента немає законодавчо встановлених обмежень щодо розміру зазначених витрат. 

У бухгалтерському обліку зазначені витрати, на нашу думку, відображаються аналогічно витратам на відрядження працівників. Тобто, списуються на ті витрати, на яких відображаються витрати на оплату праці такого працівника. Те саме відбувається і в податковому обліку, але не на підставі пп. 140.1.7 ПКУ (із урахуванням його обмежень, зокрема, по сумі добових), а згідно із пп. 140.1.3 ПКУ. А саме: у будь-якій сумі, якщо йдеться про підвищення кваліфікації  працівників робітничих професій, а також у разі якщо законодавством передбачено обов'язковість періодичної перепідготовки або підвищення кваліфікацІї. В решта випадках (якщо йдеться, наприклад, про підвищення кваліфікації директора, який не є працівником робітничої професії, і якщо таке підвищення кваліфікації не є обов’язковим за законодавством), нажаль, буде важко довести право на податкові витрати. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Утримання комунального та кредитного боргу за виконавчими листам із суми допомоги за лікарняними
    Підприємство має виконавчі листи за працівниками на погашення боргу за комунальними платежами, кредитами тощо. Чи можна робити утримання із нарахованої суми допомоги з тимчасової непрацездатності (за рахунок підприємства, за рахунок ПФУ, доглядових)?
    16.08.202488
  • Використання автовишки двома працівниками одночасно – водієм та оператором
    На підприємстві є автовишка. Водій, який має категорію С, боїться висоти. Чи можна закріпити автовишку, як авто за працівником з категорією С, а оператором вишки призначити іншого працівника? Чи потрібно отримувати посвідчення на роботу на висоті обом працівникам чи тільки оператору?
    17.06.202420
  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 126
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023182
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022111