Запитання: Як нараховується відпустка на двох дітей віком до 15 років :
1 випадок : жінка вийшла на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до 6 років в вересні 2013 року, має ще одну дитину віком до 15 років, чи має вона право на відпустку на двох дітей віком до 15 років за 2013 рік, а потім і 2014 рік ( разом 20 календарних днів), або ж період за який нараховується відпустка дорівнює вересень 2013- вересень 2014 року (разом 10 календарних днів)?
2 випадок: жінка влаштувалась на роботу в жовтні 2013 року, має 2 дітей віком до 14 років, в листопаді 2013 року одній дитині виповнилось 15 років . Чи має право жінка право на відпустку на двох дітей віком до 15 років, і на яку кількість днів?
Відповідь: Спочатку загальні відомості. За ст. 19 Закону про відпустки, жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (перелік яких встановлюється ст. 73 Кодексу законів про працю України). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Далі розглянемо наведені вами випадки:
1 випадок: жінка вийшла на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до 6 років в вересні 2013 року, має ще одну дитину віком до 15 років, чи має вона право на відпустку на двох дітей віком до 15 років за 2013 рік, а потім і 2014 рік ( разом 20 календарних днів), або ж період за який нараховується відпустка дорівнює вересень 2013- вересень 2014 року (разом 10 календарних днів)?
Як зазначає Мінсоцполітики України у листі від 20.10.2011 р. №307/13/133-11, оскільки додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, є соціальною відпусткою і не належить до виду щорічних відпусток, то вона надається повною тривалістю у будь-який час протягом календарного року, незалежно від відпрацьованого часу і дати народження дитини.
Тож, працівниця, яка народила дитину (і таким чином в неї тепер є дві дитини віком до 15-ти років) має право на додаткову відпустку і в році, в якому така друга дитина народилася. Ця відпустка надається повною тривалістю у будь-який час протягом такого року, а в разі, якщо не була використана працівницею, зберігається і на наступні роки (накопичується), і при звільненні такої працівниці, вона має право отримати грошову компенсацію, зокрема, і за невикористані додаткові відпустки працівникам, які мають дітей.
Таким чином, працівниця вже в 2013 році мала право на додаткову відпустку тривалістю 10 календарних днів. Має вона право на таку відпустку (якщо другій дитині не виповнилося 15 років) і в 2014 році. Таким чином, незалежно від відпрацьованого часу, станом на 2014 рік ваша працівниця має 20 календарних днів додаткової відпустки, які може використати.
2 випадок: жінка влаштувалась на роботу в жовтні 2013 року, має 2 дітей віком до 14 років, в листопаді 2013 року одній дитині виповнилось 15 років . Чи має право жінка право на відпустку на двох дітей віком до 15 років, і на яку кількість днів?
На нашу думку, не зважаючи на те, що дитині працівниці у 2013 році виповнилося 15 років, право на додаткову відпустку з тієї підстави, що вона має 2-х дітей віком до 15 років, така працівниця мала – але тільки в тому випадку, якщо на час, коли в неї було 2 дитини віком до 15 років вона перебувала у трудових відносинах. У вашому випадку, це так, маємо принаймні період з жовтня по листопад 2013 року. Оскільки відпустка надається за календарний рік незалежно від фактично відпрацьованого часу, і на дату, коли дитині виповнилося 15 років, працівниця вже мала право на таку відпустку за 2013 календарний рік, то таке право за нею зберігається за цей рік, незважаючи на те, що її дитині виповнилося 15 років.
Але – слід звернути увагу на те, що працівниця уклала з вами трудовий договір в середини календарного року. Отже, вона мала можливість ще десь працювати у 2013 році, і або вже скористатися такою додатковою відпусткою за попереднім місцем роботи, або отримати компенсацію за таку відпустку, в разі, якщо вона не була використана. Отже, якщо в трудовій книжці працівниці є відповідний запис про те, що вона в 2013 році звільнилася з попереднього місця роботи, то права на таку відпустку за другим місцем роботи в 2013 році вона вже не має (така відпустка або компенсація за неї надаються лише один раз за один рік).