Порядок видачі путівок від ФСС з ТВП встановлено постановою правління ФСС з ТВП від 25.02.2009 р. №12 (далі – Порядок №12). Згідно із п. 4.1 Порядку №12, Рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)") (далі - медична довідка).
Згідно п. 6.1 Порядку №12, виконавча дирекція Фонду, виконавчі дирекції відділень Фонду, районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду, комісії (уповноважені) із соціального страхування здійснюють контроль за розподілом, обліком, зберіганням, видачею, використанням путівок, здійсненням часткової оплати за путівки та звітністю по путівках. Порядок проведення перевірок отримувачів коштів ФСС з ТВП цільового призначення, оформлення, реалізації та оскарження їх результатів затверджений постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010 р. №30 (далі – Порядок №30). При такій перевірці фахівці ФСС з ТВП перевіряють, зокрема, дотримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо часткового фінансування отримувачів страхових коштів, наявність документів, які підтверджують правомірне витрачання страхових коштів та їх використання за цільовим призначенням.
Згідно із п. 6.2 Порядку №12, сума витрат ФСС з ТВП за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника. Отже, відсутність медичної довідки під час перевірки від ФСС з ТВП свідчитиме про неправомірну видачу путівки працівнику і тягне за собою відшкодування підприємством вартості путівки Фонду.
За матеріалами акта перевірки, якою встановлено неправомірне (нецільове) використання страхових коштів та/або неповне, несвоєчасне повернення страхових коштів до бюджету Фонду, керівником органу Фонду або його заступником з урахуванням заперечень (за їх наявності) протягом двадцяти календарних днів з дня, наступного за днем підписання акта (отримання заперечень) перевірки приймається рішення про повернення коштів ФСС з ТВП, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням), та застосування фінансових санкцій відповідно до вимог статей 22 та 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. №2240-ІІІ (далі - Закон №2240). Зверніть увагу, що роботодавець у разі порушення порядку надання та використання путівки за рахунок коштів ФСС з ТВП відшкодовує в повному обсязі вартість неправомірно використаних соціальних послуг і сплачує штраф у розмірі 50% такої суми (ст. 30 Закону №2240).
Згідно із ч. 3 ст. 22 Закону №2240, у разі якщо страхувальники та інші отримувачі страхових коштів вважають, що орган Фонду неправильно визначив суми страхових коштів, використаних з порушенням встановленого порядку, та фінансових санкцій чи прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, або виходить за межі його компетенції, такі страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання такого рішення мають право в письмовій формі звернутися до зазначеного органу Фонду із скаргою про перегляд цього рішення. Орган Фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів після отримання скарги страхувальника, іншого отримувача страхових коштів на їхню адресу поштою з повідомленням про вручення або надати під розписку. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів протягом десяти календарних днів з дня отримання відповіді мають право звернутися з повторною скаргою до органів Фонду вищого рівня або до суду.
Рішення про повернення коштів Фонду (разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності)) вручається під розписку або надсилається об'єкту перевірки поштовим відправленням з повідомленням про вручення. Отримувачі страхових коштів зобов'язані впродовж десяти календарних днів з дня, наступного за днем отримання рішення про повернення коштів ФСС з ТВП перерахувати кошти Фонду, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені статтею 30 Закону №2240 , за рахунок власних коштів до бюджету Фонду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Фонду.
У разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів до бюджету Фонду отримувачі страхових коштів сплачують штраф та пеню відповідно до вимог ст. 30 Закону №2240. Суми цих санкцій сплачуються отримувачами страхових коштів також за рахунок власних коштів.