• Посилання скопійовано

Чи може іноземець працювати за вахтовим методом?

Чи можна іноземця прийняти на роботу за вахтовим методом? Чи треба оплачувати міжвахтовий простій у розмірі 2/3 тарифної ставки чи окладу? Чи можна за вахтовим методом роботи зазначити в трудовому договорі, що оплата за час вахти складається з окладу – 40 000 грн + премії та надбавки, а на час між вахтової перерви в розмірі 2/3 окладу (оскільки це простій не з вини працівника)?

Основним документом, що регулює порядок організації робіт на умовах вахтового методу, є постанова №794/33-82 у частині, що не суперечить законодавству України.

Відповідно до додатка 1 вищезазначеної постанови вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умови, коли не може бути забезпечене щоденне повернення працівників до місця постійного проживання. Робота на таких об’єктах здійснюється змінним (вахтовим) персоналом. На період вахт для працівників створюються необхідні умови для проживання. Після закінчення вахти працівники повертаються до місця розташування підприємства чи до місця свого постійного проживання.

Заборон щодо працевлаштування іноземців за вахтовим методом роботи в чинному законодавстві немає.

Нюанси, щодо працевлаштування іноземців зазначаються регламентовані в  розділі VII Закону про зайнятість.

Особливу увагу слід звернути на ст. 42-1 Закону про зайнятість – про отримання дозволу для працевлаштування іноземця.

Дозвіл можна отримати лише, якщо зарплата, що їм пропонують, не менша за:

  • 5 мінімальних заробітних плат (у 2018 р. - 18615 грн) - іноземним найманим працівникам у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених у ст. 34, 36, 37, 39, 41, 43, 48 Закону України "Про освіту";)
  • 10 мінімальних заробітних плат ( у 2018 р. – 37230  грн) - для всіх інших категорій найманих працівників. 

Особливими категоріями іноземців та особами без громадянства, які претендують на працевлаштування в Україні, є:

1) іноземні високооплачувані професіонали;

2) засновники та/або учасники, та/або бенефіціари (контролери) юридичної особи, створеної в Україні;

3) випускники університетів, що входять до першої сотні у світових рейтингах університетів, відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України;

4) іноземні працівники творчих професій;

5) іноземні ІТ-професіонали.

До них вимога щодо мінімального розміру заробітної плати не застосовується!Докладно ми писали тут>>

Тож, у трудовому договорі з іноземцем має бути зазначена оплата праці не менше ніж 18 615 грн (іноземним найманим працівникам у громадських об’єднаннях, благодійних організаціях та навчальних закладах, визначених у ст. 34, 36, 37, 39, 41, 43, 48 Закону "Про освіту";) або 37230,00 грн (для всіх інших категорій найманих працівників. ), звісно, якщо цей працівник не належить до категорій де не потрібно дотримуватися мінімальних гарантій в оплаті праці, відповідно до ст. 42-1 Закону про зайнятість.

Щодо питання «міжвахтового простою». У чинному законодавстві немає такого поняття та терміну, а отже, й оплачувати 2/3 тарифної ставки чи окладу, як при звичайному простої (ст. 34 КЗпП, ст. 113 КЗпП)  немає потреби, оскілкьи між вахтовий відпочинок не є простоєм.

Так, якщо у роботодавця є бажання й можливість, можна оформити виплату премії, що буде надаватися працівнику щоразу перед міжвахтовим відпочинком. Бажано про це зазначити у колдоговорі або Положенні про преміювання, а також зазначити розмір такої премії.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Виплата компенсації відпустки, якщо працівник був відсутній з нез’ясованих причин
    Працівник не працював з березня 2022 р., весь цей час перебуває за кордоном, не писав заяв на відпустку без збереження зарплати, тому в табелі зазначали «НЗ». Зараз він передав заяву на звільнення. Як нараховувати компенсацію при звільненні і чи потрібно її нараховувати взагалі?
    Сьогодні 11:079
  • Період для обчислення відпускних у 2024 році
    У березні 2024 року працівник йде у відпустку за попередні роки (не звільняється), використовуючи дні, набуті до 2023 року. Як при розрахунку обчислювати середню зарплату: за останні 12 місяців чи з виплат, нарахованих у 2023 році (з 01.01.23 по 31.12.23 рр.)?
    15.03.20241 879
  • Компенсація працівнику вартості спецодягу
    Працівник підприємства 2 березня 2024 року придбав за власний кошт спецодяг для себе (медичний костюм). Чек ПРРО надав в бухгалтерію 12 березня 2024 року. Чи може підприємство відшкодувати працівнику кошти на придбання одягу і в який термін? Які документи треба оформлювати?
    15.03.2024291
  • Право батьків на податкову знижку на навчання дитини
    Чи має право мати (за контрактом – платник за навчання) на податкову знижку за навчання сина, студента денної форми, який у 2023 році почав офіційно працювати та отримувати зарплату за неповний робочий день, у 2023 році зареєстрований ФОПом та отримує дохід від підприємницької діяльності?
    14.03.202455
  • Робота за графіком 2/2: табелювання та зарплата
    Магазин працює з 9:00 до 19:00. Працівники працюють по змінах (два дні через два). Оклад - 7100 грн. За яким графіком треба працювати, щоб зарплата становила 7100 грн? Чи потрібно робити кожного місяця графік змінності? Що прописати в трудовому договорі?
    13.03.202492