• Посилання скопійовано

Поїздка з місця роботи до офісу працедавця є службовим відрядженням

Юридична адреса підприємства — місто Київ. Працівник-іноземець, який зазвичай працює в себе вдома, за кордоном, прилетів в Україну зустрітися з керівництвом підприємства по роботі. Підприємство забронювало йому номер в готелі, за який працівник розрахувався за допомогою корпоративної картки. Чи вважається вартість проживання в готелі додатковим благом іноземця-працівника? Адже він фактично оплатив проживання за місцем роботи.

Оподаткування вартості такого проживання, а також відображення її в обліку цілком залежить від того, якими первинними документами оформлятиметься ця операція.

Якщо на працівника оформлено корпоративну картку-1, то правила її використання працівником мають бути встановлені наказом керівника підприємства. Зокрема й наказом керівника підприємства про відрядження має бути затверджено той факт, що працівник сплатить за житло під час відрядження, використоваючи корпоративну картку.

Питання щодо того, чи вважатиметься поїздка працівника від місця проживання до підприємства-працедавця, яке розташоване в іншій територіальній громаді або навіть в іншій країні, службовим відрядженням, наразі відкрите. Адже всі роз’яснення Мінпраці з цього приводу були надані до старої редакції Iнструкції №59-2 — за часів, коли вона була обов’язковою для виконання для СГД будь-якої форми власності. А з 01.04.2011 р. ця Iнструкція є обов’язковою лише для органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів.


З нашої точки зору, така поїздка є відрядженням. Підставою так вважати є те, що працівник зазвичай працює в себе вдома, тобто є надомним працівником-3. Робота вдома — це режим роботи, передбачений Положенням №275-4 та Методрекомендаціями-5. Як сказано у п. 1 Положення №275, надомниками є фізичні особи, які уклали трудовий договір з підприємством про виконання роботи вдома. А в пп. 1.1 Методрекомендацій уточнюється, що надомниками є працівники, робоче місце яких збігається територіально з місцем їх проживання. Тобто для такого працівника місце роботи — це місце його проживання. Тому, на наш погляд, коли він по роботі від’їжджає в іншу країну — це є службовим відрядженням, що відповідає визначенню, встановленому в п. 1 Загальних положень Iнструкції №59: «службовим відрядженням вважається поїздка працівника... на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи…». Не буде зайвим цей нестандартний випадок, пов’язаний з такими поїздками, передбачити трудовим договором (контрактом) між працівником і власником.

На іноземних працівників поширюються всі гарантії, встановлені КЗпП, якщо інше не передбачене законом або міжнародним договором України-6. А саме — оплата за рахунок працедавця вартості житла під час відрядження (ст. 121 КЗпП). Отже, якщо працівник-іноземець скористався корпоративною карткою під час відрядження, він має подати до бухгалтерії підприємства авансовий звіт у строки, встановлені пп. 170.9.3 ПКУ, до якого додати рахунок із готелю та розрахункові документи (фіскальний чек, сліп) на суму проведеної оплати. I якщо керівник підприємства затвердить такий авансовий звіт, то отримані кошти не потраплять до оподатковуваного доходу працівника згідно із пп. 165.1.11 ПКУ.

1- У «ДК» №24/2010 ми розповідали про те, що таке корпоративна картка і як її правильно використовувати в господарській діяльності.

2- Iнструкція про службові віджрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Мінфіну від 13.03.98 р. №59.

3- Щодо організації роботи і обліку оплати праці таких працівників див. «ДК» №13/2008.

4- Положення про умови праці надомників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР та Секретаріату ВЦРПС від 29.09.81 р. №275/17-99.

5- Методичні рекомендації щодо визначення робочих місць, схвалені Міністерством праці України, протокол від 21.06.95 р. №4.

6 -Ст. 8 КЗпП та ч. 1 ст. 52 (із урахуванням особливостей, встановлених ст. 54) Закону України від 23.06.2005 р. №2709-IV «Про міжнародне приватне право».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427