Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Страховий стаж на період декретної відпустки зберігається лише застрахованим особам

Як вигідніше залишитися у декретній відпустці вагітній жінці: надалі залишатися на обліку в центрі зайнятості, а отримавши листа непрацездатності піти у відпустку по вагітності і пологах чи влаштуватись на роботу і, відповідно, піти у відпустку по вагітності та по догляду за дитиною?

Запитання: 

Вагітна жінка (1-2 міс.) наразі знаходиться на обліку в Центрі зайнятості. Їй призначена допомога по безробіттю. Як вигідніше піти їй у декретну відпустку:

1) надалі залишатися на обліку в центрі зайнятості, а отримавши листа непрацездатності піти у відпустку по вагітності  і пологах, але чи можна згодом піти у відпустку по догляду за дитиною до 3 р.;

2) швидко влаштуватись на роботу, відповідно далі - відпустка по вагітності і по догляду за дитиною.

Що буде в кожному із цих випадків із трудовим та страховим стажем? 

Відповідь: 

Якщо враховувати, що різниця між застрахованою майбутньою мамою (яка працює за трудовим договором у такий період) та незастрахованою (зареєстрована у центрі зайнятості) фактично відсутня. Хіба що, при працевлаштуванні зарплата може бути значно більшою від мінімальної (від 3200 грн у 2017 році). Щодо страхового (трудового) стажу — ситуація дещо інша. Загалом варто звернути увагу на таке.

Відповідно до ст. 19 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана ВРУ.

Застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах:

1) допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку;

2) допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної зарплати та не менше за розмір мінімальної зарплати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (ч.1 ст. 21 Закону № 1105).

Трудовий стаж насьогодні залежить напряму від страхового стажу — тож, для застрахованих осіб стаж на період відпустки по вагітності та пологах та у подальшому — у періоді по догляду за дитиною, зберігається.

Відповідно до ст. 7 Закону України від 21.11.1992 р. №2811-ХII  "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. 

Підставою для призначення жінкам допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка, зокрема,  державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні (ст. 8 Закону № 2811).

Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100% середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25% від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць (ст. 9 Закону № 2811). Допомога надається відділом соцзахисту по місцю проживання.

Насьогодні, трудовий та страховий стаж враховується за сплаченими внесками по ЄСВ. Тому, для осіб, які перебували на обліку у центрі зайнятості, страховий стаж не зберігається на період відпустки по вагітності та пологах. Незастрахованим особам відпустка по догляду за дитиною до трьох років центром зайнятості не надається (вона надається лише роботодавцем).

Отже, для вагітної жінки краще влаштуватись на роботу, щоб отримати кращі умови оплати відпустки по вагітності та пологах, а також отримати відпустку по догляду за дитиною до трьох років. При цьому бажано пропрацювати більше 6 місяців перед початком відпустки по вагітності та пологах.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Канарьова Наталія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Страхування , Трудові відносини

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі