• Посилання скопійовано

Допомога на лікування працівнику, потерпілому в результаті нещасного випадку

На підприємстві стався нещасний випадок, працівник отримав складний перелом плечового суглобу, перебуває на лікарняному, розслідування проведено. В лікарні для проведення операції використали комплект фіксаторів остеосинтезу плечової кістки. Цей комплект оплатив роботодавець на рахунок ФОПа, буде ще акт приймання-передачі комплекту. Рахунок був виписаний на потерпілого, а сплатило підприємство. Як оформити та оподаткувати таку допомогу?

Існує декілька видів неоподатковуваних допомог на лікування і кожна має свої умови надання без оподаткування, а саме:

  1. неоподатковувана допомога на лікування та медобслуговування згідно із пп. 165.1.19 ПКУ. Ця допомога має цільовий характер та розміром не обмежується. У додатку 4ДФ зазначається ознака доходу «143»;
  2. цільова благодійна допомога на лікування, її розмір не обмежений і вона регулюється пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ. В додатку 4ДФ зазначається ознака доходу «169».

 

Допомога на лікування та медобслуговування  (пп. 165.1.19 ПКУ)

Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ,  до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються та, відповідно, не підлягають оподаткуванню ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю, за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця.

Норми пп. 165.1.19 ПКУ можуть бути застосовані роботодавцем за наявності відповідних підтвердних документів, що підтверджують цільовий характер надання грошових коштів на оплату лікування або медичного обслуговування (в разі здійснення попередньої оплати таких послуг) або факт надання послуг з лікування або медичного обслуговування платника податку (якщо оплата здійснюється після надання таких послуг).

Такими підтвердними документами можуть бути документи, що підтверджують потребу фізичної особи - платника податку в лікуванні та медичному обслуговуванні (зокрема, наявність та характеристики хвороби, травми, отруєння, патологічного стану платника податку), документи про надання таких послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші відповідні документи в залежності від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану.

В цій ситуації може бути надавачем або благодійна організація або роботодавець. Також ця норма передбачає виплату допомоги безпосередньо працівникові, а умовою відсутності оподаткованого доходу є надання разом із заявою про допомогу документів про понесені витрати.

 

Цільова благодійна допомога на лікування (за  пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ)

Також згідно з пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Якщо працівник пише заяву з проханням укласти договір із медичним закладом та оплатити вартість лікування (у т. ч. придбання ліків) за таким договором, роботодавець укладає такий договір і на підставі виставленого рахунку переказує гроші на поточний рахунок закладу. Про рішення надати таку допомогу також може видаватися наказ по підприємству.

У єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ допомогу на лікування працівника, переказану закладу охорони здоров’я, відображають за ознакою «169».

На кошти, переказані медичному закладу на оплату лікування працівника, ЄСВ не нараховують (пп. 3.30, 3.32 Iнструкції №5п. 13 розділу II Переліку №1170).

З метою оподаткування податком на прибуток коригування за пп. 140.5.10 ПКУ в цьому разі не застосовують, позаяк працівник — отримувач допомоги є платником ПДФО.

За обома варіантами сума такої допомоги законодавчо не обмежена. Але в разі недотримання умов, визначених ПКУ, допомога оподатковуватиметься ПДФО і ВЗ.

В цьому випадку без оподаткування можна застосувати тільки пп. 165.1.19 ПКУ, оскільки виконуються тільки його умови – допомога надається працівнику його роботодавцем – адже рахунок виписаний на працівника, цільове призначення допомоги підтверджено рахунком на медичний виріб та актом його приймання-передачі.

Підпункт 170.7.4 ПКУ застосувати не можна, тому що оплата була здійснена на рахунок ФОП, а не закладу охорони здоров’я.

 

Відображення виплати ФОПу – постачальнику виробу в додатку 4ДФ

Податківці у підкатегорії 103.25 «ЗІР» зауважили, що якщо дохід, який виплачується самозайнятій особі, отримується від операцій, здійснюваних в межах підприємницької або незалежної професійної діяльності, то в додатку 4ДФ до Розрахунку заповнюються графи 3а «Сума нарахованого доходу», 3 «Сума виплаченого доходу» та графа 6 «Ознака доходу», у якій зазначається ознака доходу «157».

При цьому графа 3 заповнюється у разі фактичної виплати доходу самозайнятій особі.

Водночас, графи 4а «Сума нарахованого податку», 4 «Сума перерахованого податку», 5а «Сума нарахованого військового збору» та 5 «Сума перерахованого військового збору» не заповнюються, в даному випадку в таких графах проставляються прочерки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024147
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202424
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427
  • Оплата оренди житла та навчання дітей керівника представництва іноземной компанії
    В трудовому договорі іноземної компанії з головою представництва цієї компанії в Україні зазначається, що компанія зобов'язується сплачувати за навчання дітей в Польщі та оренду житла в Польщі. Чи буде це додатковим благом для голови представництва, якщо головна компанія фінансує представництво з урахуванням оплати навчання і оренди, а самі платежі здійснює представництво?
    18.11.202420
  • Допомога на лікування працівнику, потерпілому в результаті нещасного випадку
    На підприємстві стався нещасний випадок, працівник отримав складний перелом плечового суглобу, перебуває на лікарняному, розслідування проведено. В лікарні для проведення операції використали комплект фіксаторів остеосинтезу плечової кістки. Цей комплект оплатив роботодавець на рахунок ФОПа, буде ще акт приймання-передачі комплекту. Рахунок був виписаний на потерпілого, а сплатило підприємство. Як оформити та оподаткувати таку допомогу?
    18.11.202412