• Посилання скопійовано

Які наслідки при виплаті зарплати з затримкою?

На підприємстві зарплата виплачується з затримкою, тому в додатку 4ДФ до Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ в гр. 3а ставиться фактично виплачена зарплата у звітному місяці, яка може бути більшою від нарахованої суми. Які наслідки та штрафи можуть бути накладені на підприємство та бухгалтера? Як правильно звітувати у випадку тривалих затримок виплати зарплати, щоб уникнути штрафу?

Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У ч. 3 ст. 97 КЗпП зазначено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються після виконання зобов’язань щодо оплати праці.

Заробітна плата виплачується у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

За невчасну виплату заробітної  плати роботодавця можуть притягнути до фінансової, адміністративної, або навіть до кримінальної відповідальності (згідно з ст. 175 ККУ - за безпідставну невиплату зарплати).

Так, відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП роботодавець несе фінансову відповідальність у вигляді штрафу за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі – у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

При затримці виплати зарплати менше ніж на один місяць – у розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Крім того, у ст. 41 КпАП визначено адміністративну відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати та виплату її не в повному обсязі, у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та громадян-суб’єктів підприємницької діяльності від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 510 до 1700 грн). За повторне протягом року порушення, або ті самі діяння, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, – від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 5100 грн).

Згідно з пп. 2 п. 4 розділу IV Порядку №4 графи розд. I додатка 4ДФ Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ при затримці виплати зарплати заповнюється:

  • у графі 3а «Сума нарахованого доходу» відображається зарплата за звітний місяць, яка нарахована працівнику;
  • у графі 3 «Сума виплаченого доходу» відображається сума фактично виплаченої зарплати працівнику;
  • у графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з зарплати, нарахованої працівнику;
  • у графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету у звітному періоді;
  • у графі 5а «Сума нарахованого військового збору» відображається сума збору, нарахованого та утриманого із зарплати, нарахованої працівнику;
  • у графі 5 «Сума перерахованого військового збору» відображається фактична сума перерахованого збору до бюджету.

При цьому, нарахована зарплата є обов’язковою для відображення у графі 3а незалежно від того, виплачена така зарплата чи ні.

Нарахований дохід відображається повністю, без вирахування ПДФО, який сплачується за рахунок заробітної плати працівника, суми податкової соціальної пільги за її наявності та військового збору (у періоді його справляння).

І тільки зарплата, що виплачується у встановлені терміни в наступному місяці, має бути відображена в додатку 4ДФ єдиної звітності за той період, у який входить попередній місяць, за який заробітну плату було нараховано. Аналогічно відображається і ПДФО та ВЗ, що перераховується у встановлені терміни до бюджету у наступному місяці, у разі своєчасної виплати заробітної плати.

Отже, розібравши ситуацію розуміємо, що бухгалтер підприємства вірно проводить відображення у додатку 4ДФ єдиної звітності виплату затриманої зарплати. Відобразити інакше, для уникнення штрафів, виплачену з затримкою зарплату не передбачено законодавством. Тобто єдиним і вірним методом уникнення штрафів є своєчасна виплата зарплати. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»