• Посилання скопійовано

Прийняття іноземця на роботу з посвідкою на проживання

Які дії роботодавця у разі прийняття на роботу іноземного громадянина з посвідкою на проживання в Україні?

Оскільки в запитанні не зазначено, яку саме посвідку має іноземець, розглянемо обидва варіанти.

 

Посвідка на постійне проживання 

Посвідка на постійне проживання підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні (п. 17 ст. 1 Закону № 3773). 

Частина 6 ст. 42 Закону № 5067 визначає, що без дозволу здійснюється працевлаштування, зокрема, іноземців, які постійно проживають в Україні.

Працевлаштування працівників, які мають посвідку на постійне місце проживання, здійснюється аналогічно працевлаштуванню громадян України. 

Не забудьте подати до ДПС повідомлення про прийняття іноземця на роботу – у звичайному порядку.

Оподаткування зарплати працівника іноземця, як з посвідкою на постійне або тимчасове місце проживання здійснюється у відповідності з законодавством України. Тобто з нарахованої зарплати утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) та нараховується ЄСВ у розмірі 22% на загальних підставах.

 

Посвідка на тимчасове проживання

Посвідка на тимчасове проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (п. 17 ст. 1 Закону № 3773).

Водночас, в ч. 1 ст. 42 Закону № 5067 зазначено, що роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Такий дозвіл видає центр зайнятості (на платній основі, вартість залежить від терміну дозволу) на підставі документів, визначених (ст. 42-2 Закону № 5067).

Також потрібно подати до ДПС повідомлення про прийняття іноземця на роботу.

Крім того, роботодавцю потрібно отримати від іноземця реєстраційний номер облікової картки платника податків, щоб мати змогу відобразити його дохід в єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 

15 жовтня 2022 року видалена ч. 3 ст.42-1 Закону № 5067, яка встановлювала обов’язковість нарахування заробітної плати для іноземних працівників у розмірі не менш ніж 5 мінімальних заробітних плат або не менше ніж 10 мінімальних заробітних плат в залежності від категорії іноземного працівника.

Від зазначеної дати роботодавець не може виплачувати заробітну плату меншу ніж та, яка встановлена законодавством України. Станом на жовтень 2022 року і до сьогодні розмір мінімальної заробітної плати становить 6700 грн.

Оподаткування зарплати працівника іноземця з посвідкою на тимчасове місце проживання здійснюється у відповідності з законодавством України. Тобто з нарахованої зарплати утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) та нараховується ЄСВ у розмірі 22% на загальних підставах.

ПДФО утримується за ставкою 18%, якщо міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування, згоду на обов’язковість якого надано ВРУ, не встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, то застосовують правила міжнародного договору (п. 3.2 ПКУ). Як правило, Конвенції про уникнення подвійного оподаткування містять формулювання про те, що заробітна плата може оподатковуватися у державі, яка її виплачує. 

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п. 103.4 ПКУ). Довідка про резидентський статус має бути належним чином легалізована та перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПКУ).

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202431
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024362
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428