• Посилання скопійовано

Прийняття іноземця на роботу з посвідкою на проживання

Які дії роботодавця у разі прийняття на роботу іноземного громадянина з посвідкою на проживання в Україні?

Оскільки в запитанні не зазначено, яку саме посвідку має іноземець, розглянемо обидва варіанти.

 

Посвідка на постійне проживання 

Посвідка на постійне проживання підтверджує право іноземця чи особи без громадянства на постійне проживання в Україні (п. 17 ст. 1 Закону №3773). 

Частина 6 ст. 42 Закону №5067 визначає, що без дозволу здійснюється працевлаштування, зокрема, іноземців, які постійно проживають в Україні.

Працевлаштування працівників, які мають посвідку на постійне місце проживання, здійснюється аналогічно працевлаштуванню громадян України. 

Не забудьте подати до ДПС повідомлення про прийняття іноземця на роботу – у звичайному порядку.

Оподаткування зарплати працівника іноземця, як з посвідкою на постійне або тимчасове місце проживання здійснюється у відповідності з законодавством України. Тобто з нарахованої зарплати утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) та нараховується ЄСВ у розмірі 22% на загальних підставах.

 

Посвідка на тимчасове проживання

Посвідка на тимчасове проживання – документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (п. 17 ст. 1 Закону №3773).

Водночас, в ч. 1 ст. 42 Закону №5067 зазначено, що роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Такий дозвіл видає центр зайнятості (на платній основі, вартість залежить від терміну дозволу) на підставі документів, визначених (ст. 42-2 Закону №5067).

Також потрібно подати до ДПС повідомлення про прийняття іноземця на роботу.

Крім того, роботодавцю потрібно отримати від іноземця реєстраційний номер облікової картки платника податків, щоб мати змогу відобразити його дохід в єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 

15 жовтня 2022 року видалена ч. 3 ст.42-1 Закону №5067, яка встановлювала обов’язковість нарахування заробітної плати для іноземних працівників у розмірі не менш ніж 5 мінімальних заробітних плат або не менше ніж 10 мінімальних заробітних плат в залежності від категорії іноземного працівника.

Від зазначеної дати роботодавець не може виплачувати заробітну плату меншу ніж та, яка встановлена законодавством України. Станом на жовтень 2022 року і до сьогодні розмір мінімальної заробітної плати становить 6700 грн.

Оподаткування зарплати працівника іноземця з посвідкою на тимчасове місце проживання здійснюється у відповідності з законодавством України. Тобто з нарахованої зарплати утримується ПДФО (18%), ВЗ (1,5%) та нараховується ЄСВ у розмірі 22% на загальних підставах.

ПДФО утримується за ставкою 18%, якщо міжнародним договором про уникнення подвійного оподаткування, згоду на обов’язковість якого надано ВРУ, не встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, то застосовують правила міжнародного договору (п. 3.2 ПКУ). Як правило, Конвенції про уникнення подвійного оподаткування містять формулювання про те, що заробітна плата може оподатковуватися у державі, яка її виплачує. 

Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п. 103.4 ПКУ). Довідка про резидентський статус має бути належним чином легалізована та перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.5 ПКУ).

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024100
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202452
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202437
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024414
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427