Як правильно оформити 16-річного працівника на 3 місяці за трудовим договором?
Відповідно до вимог ст. 24 КЗпП трудовий договір з неповнолітнім обов’язково укладається в письмовій формі. Вік, з якого допускається прийняття дитини на роботу без згоди батьків, становить 16 років.
Перед підписанням трудового договору неповнолітній обов'язково повинен пройти медичне обстеження і надати роботодавцю медичний висновок про відсутність протипоказань для участі у трудовій діяльності. Надалі неповнолітній повинен проходити щорічно обов'язковий профілактичний медичний огляд до досягнення 21- річного віку (ст. 191 КЗпП).
Звертаємо увагу, при прийнятті на роботу для неповнолітніх не можна встановлювати випробувального терміну (ст. 26 КЗпП). А ст. 190 КЗпП передбачено категорії робіт, на яких забороняється застосування праці осіб молодше 18 років. Згідно з вимогами ст. 51 КЗпП для неповнолітніх працівників, яким від 16 до 18 років, встановлюється скорочена тривалість робочого часу – до 36 годин на тиждень (включно).
Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України (ст. 187 КЗпП).
Тож, оформлення трудових відносин з 16-річною особою оформлюється аналогічно до прийняття на роботу повнолітньої особи, тобто жодних відмінностей по документам немає.
Чи можна укласти трудовий договір з вказанням строку закінчення трудового договору?
Строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами (ст. 23 КЗпП).
Обмежень щодо укладення строкових договорів з неповнолітніми законодавством не встановлено.
Тому, якщо потрібно прийняти неповнолітнього на роботу терміном саме на 3 місяці, то з ним можна укласти строковий трудовий договір, а після закінчення строку звільнити за п.2 ч. 1 ст. 36 КЗпП.
Чи можна укласти ЦПД на виконання робіт?
Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором (ч. 1 ст. 35 ЦКУ).
Тобто цивільно-правовий договір з 16-річною особою можна укладати за умови, якщо вона вже працює за трудовим договором. Крім того, потрібно зважати на всі нюанси при укладенні ЦПД, щоб його не визнали трудовим договором. Зокрема, роботу, яку виконуватиме така особа, не повинен виконувати штатний працівник. Йому виплачується винагорода за кінцевий результат роботи, який оформляється актом приймання-передачі, а не зарплата, він не повинен підпорядковуватися штатному розпису та правилам внутрішнього трудового розпорядку.
У випадку, якщо така особа не має основного місця роботи, то укладення з нею договору ЦПХ суперечитиме нормам законодавства. Тому з неповнолітньою особою доречно укласти строковий трудовий договір.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити