• Посилання скопійовано

Докази при тимчасовому призупиненні дії трудового договору

Чи потрібно надавати докази того, що працівник не може виконувати свої обов’язки та як вони повинні виглядати? Чи потрібно нараховувати йому зарплату? Як можна оформити такі відносини?

Відповідно до ст. 13 Закону №2136, призупинення дії трудового договору – це:

  • тимчасове звільнення роботодавця від обов'язку забезпечувати працівника роботою і
  • тимчасове звільнення працівника від обов'язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором.

Отже, при призупиненні дії трудового договору потрібне виконання двох цих умов.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість виконання працівниками роботи, а роботодавцем її надати.

Мінекономіки у коментарі до Закону №2136 зазначила, що головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи.

Але яка вона, та «абсолютна неможливість»?

Тож виходить, що призупинення дії трудового договору має бути обґрунтованим (доведеним).

Першим доказом може бути підтвердження, що на території, де знаходиться підприємство, в той період велися бойові дії чи була окупація. Для цього можна скористатися наказом  Мінреінтеграції від 25.04.2022 р. №75, яким затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Мінреінтеграції регулярно оновлює Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Останнє оновлення - станом на 23 серпня 2022 року, яке можна переглянути тут.

Другим підтвердженням може бути лист Торгово-промислової палати від 28.08.2022 р. №2024/02.0-7.1, яка на підставі статей 14 та 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Статуту ТПП України, засвідчує форс мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022.

ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Проте, якщо зазначених доказів буде недостатньо, то правоту свого рішення роботодавцю доведеться відстоювати у суді.

 

Чи потрібно нараховувати зарплату працівнику?

На час призупинення дії трудового договору зарплата працівникам не нараховується та не виплачується. Відшкодування заробітної плати на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладуть на державу, що здійснює військову агресію (наразі, яким чином це буде здійснюватися, не відомо).

 

Як можна оформити такі відносини?

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Тому призупинення оформляється наказом про призупинення дії трудових договорів до моменту відновлення підприємством можливості здійснювати основну діяльність з ознайомленням працівників під підпис. Зразок наказу можна подивитися тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202434
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024326
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427