Право студентів вищих навчальних закладів на трудову діяльність у позанавчальний час закріплено в п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону про вищу освіту.
Роботодавець може прийняти на роботу студента незалежно від форми його навчання. При цьому такий працівник матиме ті самі права, що й решта працівників.
Трудові відносини між підприємством і студентом починаються з укладення трудового договору. Форма трудового договору із студентом залежить від віку, якщо він:
- старше 18 років може бути як письмова, так і усна;
- молодше 18 років, то з ним укладається договір тільки в письмовій формі (п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП).
Звертаємо увагу, що студента, який навчається на денній формі, приймають тільки на основне місце роботи, звісно за умови, якщо він не працює за основним місцем роботи в іншого роботодавця.
Таким чином, студента денної форми навчання потрібно приймати на основне місце роботи (за умови, якщо він не працює в іншого роботодавця) і можна на повний робочий час, якщо це не заважає навчанню. Законодавством з цього приводу не передбачено жодних обмежень.
Свого часу Мінсоцполітики у листі від 25.07.2014 р. №301/13/116-14 зазначало аналогічну думку.
Далі оформлення студента на роботу здійснюється в звичайному порядку, тобто, як і всіх працівників:
1. пишеться заява про прийняття на роботу з визначенням місця роботи (основне чи сумісництво);
2. подається:
3. копія паспорта, ідентифікаційний код (РНОКПП);
- документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію) (за наявності);
- документ про стан здоров’я (за наявності);
- інші документи (наприклад, якщо особа військовозобов’язана – військовий квиток, тощо).
На підставі вищезазначених документів роботодавець:
- видає наказ на прийняття на роботу;
- подає повідомлення про прийняття на роботу в податкову;
- не забуває відобразити прийняття на роботу в Додатку 5 Об’єднаної звітності у відповідному кварталі.
Звертаємо увагу, що для працівників, яким немає 18 років, передбачена скорочена тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП). З метою охорони здоров’я осіб, молодших вісімнадцяти років, забороняється залучення таких осіб до роботи в нічний час (ст. 192 КЗпП).
Щодо трудової книжки зазначимо: після 10.06.2021 року на вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, паперова трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше 5 днів після прийняття на роботу.
Але зберігати паперову трудову книжку роботодавець вже не зобов'язаний! Кадровик/бухгалтер лише вносить запис у книжку і віддає її працівникові на зберігання. Таку трудову книжку (з 10 червня 2021 р.) роботодавець вже не сканує і не передає до Пенсійного фонду.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити