Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Директор з представником підприємства - покупця їдуть у відрядження: чи буде додаткове благо?

Директор підприємства їде у відрядження за кордон до постачальника з метою відбору товару. Разом з ним також їде представник підприємства-покупця, якому в майбутньому підприємство буде реалізовувати цей товар. Підприємство оплачує представнику переліт, проживання тощо. Чи можна витрати на представника включати до витрат підприємства? Як провести цю операцію, щоб зазначені суми не вважалися додатковим благом?

Відповідно до пп. 14.1.47 ПКУ, додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV ПКУ).

Таким чином, оскільки фізособа- представник покупця не перебуває в трудових відносинах безпосередньо з підприємством, всі надані такий фізособі матцінності, оплачені послуги, як то найм житлового приміщення, переліт, тощо вважатимуться додатковим благом. А підприємство буде в цьому разі податковим агентом.

Отже, згідно з пп. «e» пп. 164.2.17 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку-фізособи включається дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни.

Такий дохід оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах (за ставкою 18% із застосуванням до бази оподаткування натурального коефіцієнта за пп. 164.5 ПКУ). Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%.

Зверніть увагу, що такий дохід у додатку 4ДФ відображається з ознакою доходу 126 «Додаткове благо».

Також слід зауважити, що податок повинен бути сплачений безпосередньо фізособою, зокрема шляхом компенсації на рахунок або в касу підприємства. Якщо така компенсація від фізособи не буде здійснена, сума сплаченого підприємством податку також потрапить до оподатковуваного доходу фізособи ( про це див. тут).

Об’єктом оподаткування з податку на прибуток, як відомо, є прибуток, сформований за даними фінансової звітності та скоригований на різниці, передбачені розділом ІІІ ПКУ (пп. 134.1 ПКУ). Відповідно до норм ПКУ, нараховане додаткове благо не працівнику підприємства не впливає на різниці і в бухгалтерському обліку це будуть витрати: Дт 92, 949 тощо Кт 311, 631 або інші рахунки, також ці суми зменшують бухгалтерський фінрезультат.

 

Приклад. Загальна сума проїзду і проживання представника склала 8000,00 грн. Було оплачено – коштами з розрахункового рахунку за проживання в готелі та за квитки на літак ( суми ПДВ не розглядаємо). Фізособа компенсує сплачені за нього податки (ПДФО та ВЗ) шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок підприємства.

 

з/п

Зміст господарської  операції

 

    Дт

 

 Кт

 

Сума, грн.

1.

Сплачено за квитки

631

311

4500,00

2.

Сплачено за готель

631

311

3500,00

3.

Списано на витрати квитки

949

631

4500,00

4.

Списано на витрати вартість проживання

949

631

3500,00

5.

Утримано ПДФО ( 8 000 х 1,2195 х 18% =1756,08 )

377(685)

641

1756,08

6.

Утримано ВЗ ( без коефіцієнта)

377(685)

641

120,00

7.

Перераховано податки

641

311

1876.08

8.

Фізособа перерахувала компенсацію податків на рахунок підприємства

311

377(685)

1876,08

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відрядження , Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі