• Посилання скопійовано

Відпустка, під час якої працівник захворів, продовжується або за його заявою переноситься на інший період

В яких випадках відбувається перенесення або продовження відпустки?

Відповідно до ст. 11 Закону про відпустки, щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена, зокрема, в разі:

1) тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку;


2) виконання працівником державних або громадських обов'язків, якщо згідно з законодавством він підлягає звільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати;

3) настання строку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами;

4) збігу щорічної відпустки з відпусткою у зв'язку з навчанням.

Зверніть увагу: за наявності наведених вище причин відпустка працівника продовжується (тобто дні, наприклад, лікарняного чи сесії не враховуються як дні відпустки, і термін відпустки пролонгується) або переноситься на інший термін (тобто ці дні надаватимуться як інша відпустка).

Наприклад, якщо працівник захворів під час відпустки, то після закінчення лікарняного його щорічна відпустка автоматично продовжується на відповідну кількість днів. У цьому разі (якщо працівник хоче продовжити відпустку) наказ про продовження відпустки, як правило, не складається.

Бухгалтерія підприємства в цьому випадку на підставі лікарняного чи наказу про надання навчальної відпустки робить відповідні донарахування лікарняних.

Згідно із ст. 11 Закону про відпустки, в разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом. Тож якщо працівник не хоче продовжувати відпустку, на практиці він має звернутися до адміністрації із заявою щодо перенесення її на інший період. У такій заяві слід або зазначити новий термін відпустки, або просто висловити бажання перенести відпустку на інший період (у цьому разі термін її надання узгоджуватиметься в окремій заяві або при складанні нового наказу чи розпорядження про надання відпустки). При цьому згідно зі ст. 12 названого Закону невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Бухгалтерія підприємства в такому випадку на підставі наказу про перенесення відпустки робить відповідні перерахунки.

Приклад

Менеджер відділу збуту Іванов І. І. відповідно до наказу по підприємству з 1 до 24 липня перебував у відпустці. За цей період йому нараховано відпускні в сумі 5400 грн., включені до платіжної відомості за червень.

Працівником надано листок непрацездатності за загальним захворюванням за період з 13 до 17 липня (5 к. д.). Відповідно строк відпустки продовжено на 5 к. д. — з 25 до 29 липня.

 

Оскільки ситуація виникла в межах одного місяця, бухгалтерією підприємства в цьому разі відпускні за період з 13 до 17 липня в сумі 1125 грн. не сторнуються, а за період з 25 до 29 липня — не нараховуються. Додатково нараховуються лікарняні за робочі дні, що припадають на період з 13 до 17 липня.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202444
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202482
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024453
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429